Forgyldes: Så meget scorer Mozilla på Google-aftale

Mozilla scorer kassen på søgeaftale med Google. Også Yahoo og Microsoft var interesserede, men Google ville btale mest.

Artikel top billede

Læs også: [b]Mozilla vil tjene kassen på ny søgeaftale med Google[/b]

Computerworld News Service:Google har angiveligt indgået en aftale med Mozilla på omkring 1,7 milliarder kroner, for at Firefox fortsat bruger Google som standardsøgemaskine.

Det skriver bloggen AllThingsD, som drives af Wall Street Journal.

Google og Mozilla offentliggjorde tirsdag i fællesskab, at de havde indgået ny aftale om fortsat at lade Google være Firefox' standardsøgemaskine samt at bruge søgemaskinen på browserens hjemmeside.

Mozilla fortæller, at organisationen har "forhandlet en betydelig og gensidigt fordelagtig aftale med Google," som vil vare mindst tre år. Hverken Google eller Mozilla offentliggjorde yderligere oplysninger om aftalen med henvisning til fortrolighedskrav.

Milliarder af kroner

Redaktør på AllThingsD Kara Swisher oplyser dog, at unavngivne kilder har fortalt hende, at Google under den nye aftale kommer til at betale Mozilla omkring 1,7 milliarder kroner per år.

Swisher fortæller også, at prisen blev presset i vejret af bud fra både Microsoft, som driver søgemasskinen Bing, og fra Yahoo.

Analysefirmaet comScore oplyser, at Bing og Yahoo i november indtog en delt andenplads i søgemarkedet med hver deres andel på 15 procent. Google sad til sammenligning i november på hele 65 procent.

Hvis det er korrekt, hvad Swishers kilder siger, så betaler Google med de 1,7 milliarder kroner per år nu næsten tre gange så meget til Mozilla som i 2010, som er det sidste år, hvorfra der foreligger regnskab fra Mozilla.

I 2010 udgjorde Googles betaling på cirka 586 millioner kroner 84 procent af Mozillas samlede omsætning.

I 2009 betalte Google 506 millioner kroner for at blive brugt som standardsøgemaskine i Firefox, hvilket var 86 procent af Mozillas daværende omsætning.

Googles samlede betaling til Mozilla de tre år fra 2008 til 2010 ligger på knap 1,5 milliarder kroner, hvilket er over 200 millioner kroner mindre, end hvad organisationen bag open source-browseren Firefox nu angiveligt vil få for blot et enkelt år.

Har spillet bydere ud mod hinanden

Mozilla og Google afviser begge at kommentere på artiklen på AllThingsD eller at diskutere detaljerne i den nye aftale.

Mindst én analytiker mener dog, at beløbet på 1,7 milliarder kroner er realistisk nok.

"Ja, 1,7 milliarder kroner er mange penge, men det viser med al tydelighed, hvad der er på spil," siger Al Hilwa, der er analytiker hos IDC, med henvisning til søgemarkedet.

"Beløbet viser, at der er konkurrence, hvilket Mozilla utvivlsomt var i stand til at udnytte i forhandlingen af denne aftalen."

Der er da også noget, der tyder på, at Mozilla har spillet Microsoft og Google ud mod hinanden.

I oktober lancerede Mozilla en specialudgave af Firefox kaldet Firefox with Bing, som brugte Bing som standardsøgemskine.

Hvis Bing havde indgået aftale med Mozilla, ville det have været et kup for Microsofts søgemaskine, der stadig har vanskeligheder. Men det ville også have passet ind i billedet af Microsofts udtrykkelige planer om at placere Bing på landkortet.

Under et møde med finansanalytikere i september sagde selskabets direktør for online services, Qi Lu, at Microsoft ikke uden videre kan "slå Google i sit eget spil, men er i stedet nødt til helt at ændret spillets regler." 

Lu fremhævede strategiske partnerskaber som en ud af tre hovedfaktorer til at gøre netop det, og bemærkede, at jo flere partnere, Microsoft har, des flere data vil være til selskabets rådighed til at forbedre søgekvaliteten radikalt.  

Læs også: [b]Mozilla vil tjene kassen på ny søgeaftale med Google[/b]

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Private Cloud Engineers – din ekspertise styrker Danmarks sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S