Ro på: Der bliver næppe noget IPv6-kaos i 2012

Internettet er ved at løbe tør for internet-adresser. Men gå ikke i panik.

Artikel top billede

Internettet er ved at løbe tør for adresser, der bygger på den i dag meget udbredte 'gamle' internetprotokol, IPv4.

Alligevel er der ingen grund til at gå i panik, hvis blot man er opmærksom på problemet, mener en række internet-eksperter.

De peger på, at der stadig er tid til i ro og mag at gå i gang med forberedelserne til det skift til den nye internet-protokol, Ipv6, som man under ingen omstændigheder vil kunne slippe for.

På trapperne

Der er nemlig ingen tvivl om, at skiftet fra IPv4 til IPv6 er på trapperne.

Den europæiske domæne-organisation Réseaux IP Européens Network Coordination Centre forventes at fordele sin sidste portion af IPv4-adresser til sommer.

Det samme vil ske i Asien allerede i løbet af foråret. Derefter vil de øvrige tre domæne-organisationer, der hver især håndterer fordelingen af IP-adresser i en verdensdel, løbe tør.

Alligevel er det endnu kun et fåtal af virksomhederne, der har opgraderet deres webservere til IPv6. Og det har de heller ikke planer om i 2012, lyder det fra analysehuset IDC.

"De fleste virksomheder forstår, at de godt kan eksistere uden at foretage store investeringer lige nu og her," lyder det fra IDC-analytiker Nav Chander.

Hertil kommer, at mange af de store internet-leverandører slet ikke har travlt med at få skubbet IPv6-protokollerne ud over rampen, selv om de ligger inde med mange af de nye adresser.

Analytikere anbefaler, at man bruger 2012 til at forberede sig på IPv6 - for eksempel ved at uddanne sine it-folk ved at få dem til at eksperimentere med mulighederne i IPv6 i lukkede miljøer.

Opgraderingscyklus

Ligeledes bør man formulere en plan for den kommende udrulning af den nye protokol på eksempelvis internet-orienterede maskiner, der befinder sig i periferien af virksomhedens netværk.

"Få styr på, hvordan du indarbejder IPv6 i din opgraderingscyklus," lyder opfordringen fra internet-selskabet Infoblox.

Man bør også være opmærksom på sikkerhedsaspektet. Det er et område, der ikke kan vente til efter man har skiftet til IPv6, lyder det fra Qing Li, der der er udviklingschef i sikkerhedsselskabet BlueCoat Systems.

Han vurderer, at det vil tage mellem fem og 10 år, inden IPv6 helt har elimineret IPv4. Det kommende parløb mellem de to protokoller udløser således en række nye sikkerheds-aspekter, siger han.

Annonce

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S