Apples chef-designer bliver slået til ridder

Apples chefdesigner bliver slået til ridder af den britiske dronning for sit bidrag til industrielt design. Fremover hedder han Sir Jonathan.

Artikel top billede

Læs også: Apples inderkreds: Jordens mest værdifulde designer.

Apples chefdesigner og manden bag Apples stramme designlinie, Jonathan Ive, bliver slået til ridder af den britiske dronning Elizabeth i begyndelsen af 2012.

Her vil hanm traditionen tro vil modtage det velkendte skulderklap af et sværd af dronningen, hvorefter han skal tituleres 'Sir Jonathan.'

Det sker med den begrundelse, at Jonathan Ive har 'hævet standarderne for industriel design" og fremvist "britisk talent" uden for landets grænser.

Jonathan Ive stammer oprindeligt fra London og studerede design Newcastle i det nordlige England, inden han i 1992 flyttede til USA for at arbejde for Apple.

Han blev chefdesigner for selskabet i 1996 og er indtil videre noteret for 596 patenter.

Han har her været hjernen bag Apples skarpe design-ikoner som iMac, Macbook, iPod, iPhone og iPad, som selskabet har vundet stor hæder og ære for.

Steve Jobs beskriver i den biografi, der udkom kort efter hans død, Jonathan Ive som sin "åndelige partner."

Topdesigneren modtog i 2011 Apple-aktier for mere end 140 millioner kroner, efter der var opstået rygter om, at han planlagde at vende hjem til England.

Han er i dag god for mere 800 millioner kroner.

Læs også: Apples inderkreds: Jordens mest værdifulde designer.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S