Vild download-vækst kan ikke redde musikindustri

Et voldsomt stigende musiksalg via digitale kanaler kan ikke bremse den nedtur, som musikindustrien er ude i. Industrien selv er ikke sen til at udpege syndebukke.

Artikel top billede

Læs også:

Pirat-politikere vil blokere EU-lov om copyright

Ekspert: EU-dom åbner ikke for adgang til Pirate Bay

Trods en stigning i salget af den digitale musik på hele 24 procent i 2011 viser salgstallene fra det britiske musikmarked, at der er lang vej til fordums dundrende salgssucceser.

Samlet røg antallet af solgte albums ned med seks procent, og her var CD-salget det store negative lokomotiv, der med et 13 procent mindre salg i forhold til 2010 havnede på 86,2 millioner diske.

Som et plaster på de blødende sår kunne de britiske musikfolk glæde sig over, at der blev downloadet 26,6 millioner digitale albums - hvilket er en stigning på 24 procent i forhold til sidste år.

Og sammenlignet med 2007, så blev der i 2011 downloadet 20 millioner flere albums end for blot fem år siden.

Det skriver BBC.

Piraterne er syndebukkene

På trods af et kraftigt stigende, digitalt albummarked peger den britiske musikindustri, BPI, på, at pirater stjæler musikbranchens markedsandele.

"Mens andre lande tager positive skridt mod at beskytte deres kreative brancher, så har vores regering været for sløv til at gøre noget ved piraterne, samtidig med at ophavsretten svækkes til fordel for de amerikanske teknologi-giganter," siger BPI's administrerende direktør, Geoff Taylor, ifølge BBC.

Han understreger, at det britiske musikmarked allerede nu halter efter Tyskland.

"Hvis der ikke bliver gjort noget handlekraftigt i 2012, så vil musikinvesteringerne falde igen og føre til et kreativt slag, der vil fjerne jobs," lyder det fra Geoff Taylor.

Ændring i musikvanerne 

Årets musiksalg fra de britiske øer afslører samtidig, at alt måske ikke er helt uden håb for musikbranchen.

For digitale salgsplatforme som iTunes og Amazon har betydet en stor salgsfremgang for single-markedet, der for fjerde år i træk er på fremmarch.

I dag står det digitale salg for 99 procent af markedet, og antallet af solgte singler er steget fra 86,6 millioner i 2007 til 177,9 millioner i 2011 - altså mere end en fordobling på fem år.  

På det danske musikmarked har det digitale album- og singlesalg også bidt sig solidt fast med en omsætning på 123 millioner kroner i 2009, hvilket lå på et rungende 0 kroner i 2005.

Til gengæld er det samlede musiksalg i samme periode dalet med 83 millioner kroner.

Læs også:

Pirat-politikere vil blokere EU-lov om copyright

Ekspert: EU-dom åbner ikke for adgang til Pirate Bay

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job