Vild download-vækst kan ikke redde musikindustri

Et voldsomt stigende musiksalg via digitale kanaler kan ikke bremse den nedtur, som musikindustrien er ude i. Industrien selv er ikke sen til at udpege syndebukke.

Artikel top billede

Læs også:

Pirat-politikere vil blokere EU-lov om copyright

Ekspert: EU-dom åbner ikke for adgang til Pirate Bay

Trods en stigning i salget af den digitale musik på hele 24 procent i 2011 viser salgstallene fra det britiske musikmarked, at der er lang vej til fordums dundrende salgssucceser.

Samlet røg antallet af solgte albums ned med seks procent, og her var CD-salget det store negative lokomotiv, der med et 13 procent mindre salg i forhold til 2010 havnede på 86,2 millioner diske.

Som et plaster på de blødende sår kunne de britiske musikfolk glæde sig over, at der blev downloadet 26,6 millioner digitale albums - hvilket er en stigning på 24 procent i forhold til sidste år.

Og sammenlignet med 2007, så blev der i 2011 downloadet 20 millioner flere albums end for blot fem år siden.

Det skriver BBC.

Piraterne er syndebukkene

På trods af et kraftigt stigende, digitalt albummarked peger den britiske musikindustri, BPI, på, at pirater stjæler musikbranchens markedsandele.

"Mens andre lande tager positive skridt mod at beskytte deres kreative brancher, så har vores regering været for sløv til at gøre noget ved piraterne, samtidig med at ophavsretten svækkes til fordel for de amerikanske teknologi-giganter," siger BPI's administrerende direktør, Geoff Taylor, ifølge BBC.

Han understreger, at det britiske musikmarked allerede nu halter efter Tyskland.

"Hvis der ikke bliver gjort noget handlekraftigt i 2012, så vil musikinvesteringerne falde igen og føre til et kreativt slag, der vil fjerne jobs," lyder det fra Geoff Taylor.

Ændring i musikvanerne 

Årets musiksalg fra de britiske øer afslører samtidig, at alt måske ikke er helt uden håb for musikbranchen.

For digitale salgsplatforme som iTunes og Amazon har betydet en stor salgsfremgang for single-markedet, der for fjerde år i træk er på fremmarch.

I dag står det digitale salg for 99 procent af markedet, og antallet af solgte singler er steget fra 86,6 millioner i 2007 til 177,9 millioner i 2011 - altså mere end en fordobling på fem år.  

På det danske musikmarked har det digitale album- og singlesalg også bidt sig solidt fast med en omsætning på 123 millioner kroner i 2009, hvilket lå på et rungende 0 kroner i 2005.

Til gengæld er det samlede musiksalg i samme periode dalet med 83 millioner kroner.

Læs også:

Pirat-politikere vil blokere EU-lov om copyright

Ekspert: EU-dom åbner ikke for adgang til Pirate Bay

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S