Frustrerede betjente: Rigspolitichef skal se på Polsag

De bornholmske politibetjente vil vise rigspolitichefen Polsag i drift, så han selv se de problemer, som it-systemet døjer med.

Artikel top billede

Læs også: Betjente: Så slemt står det til med vores it-system.

Fredag 13.

Denne dato vil de bornholmske betjente vise rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg nogle af de problemer, som de efter et års drift stadig oplever med det stormomsuste it-system Polsag, der leveres af CSC. 

Det er et system, som betjentene efter flere forsøg på fejlrettelser og opdateringer stadig ikke mener er modent til at rulle ud i en større politikreds. 

Formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, har udtrykt bekymring for de omkring 80 bornholmske medarbejderes trivsel, som følge af arbejdet med it-systemet, som han konstaterer er umodent. 

Samtidig har Bornholms Politiforening efterlyst en tilkendegivelse fra Rigspolitiet i forhold til, hvornår myndigheden regner med at systemet fungerer tilfredsstillende.   

Vil vise problemerne frem

"De ting vil vi drøfte med rigspolitichefen, når han kommer på besøg på Bornholm fredag 13. januar," siger Henrik
Schwartz.

Han fortæller, at medarbejderne i Bornholms Politikreds vil forelægge rigspolitichefen et oplæg omkring Polsag i forbindelse med besøget.   

"Her vil han blive præsenteret for nogle af de ting, som vi står overfor i vores dagligdag," siger Henrik Schwarz. 

Afventer reaktion fra politichef

Rigspolitiet satte sidste år det i forvejen stærkst forsinkede CSC-udviklede it-system på stand-by i forhold til den videre udrulning.

Først et par måneder, men senest på ubestemt tid.

Samtidig igangsatte Rigspolitiet endnu en ekstern undersøgelse af kvaliteten af systemet. En undersøgelse som politiet har holdt hemmelig og hvor resultatet fortsat er ukendt.

Formanden for Politiforeningen på Bornholm fortæller, at betjente og medarbejdere håber på at høre rigspolitichefens reaktion på de fremlagte problemstillinger i forbindelse med oplægget.

Læs også: Betjente: Så slemt står det til med vores it-system.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo