Frustrerede betjente: Rigspolitichef skal se på Polsag

De bornholmske politibetjente vil vise rigspolitichefen Polsag i drift, så han selv se de problemer, som it-systemet døjer med.

Artikel top billede

Læs også: Betjente: Så slemt står det til med vores it-system.

Fredag 13.

Denne dato vil de bornholmske betjente vise rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg nogle af de problemer, som de efter et års drift stadig oplever med det stormomsuste it-system Polsag, der leveres af CSC. 

Det er et system, som betjentene efter flere forsøg på fejlrettelser og opdateringer stadig ikke mener er modent til at rulle ud i en større politikreds. 

Formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, har udtrykt bekymring for de omkring 80 bornholmske medarbejderes trivsel, som følge af arbejdet med it-systemet, som han konstaterer er umodent. 

Samtidig har Bornholms Politiforening efterlyst en tilkendegivelse fra Rigspolitiet i forhold til, hvornår myndigheden regner med at systemet fungerer tilfredsstillende.   

Vil vise problemerne frem

"De ting vil vi drøfte med rigspolitichefen, når han kommer på besøg på Bornholm fredag 13. januar," siger Henrik
Schwartz.

Han fortæller, at medarbejderne i Bornholms Politikreds vil forelægge rigspolitichefen et oplæg omkring Polsag i forbindelse med besøget.   

"Her vil han blive præsenteret for nogle af de ting, som vi står overfor i vores dagligdag," siger Henrik Schwarz. 

Afventer reaktion fra politichef

Rigspolitiet satte sidste år det i forvejen stærkst forsinkede CSC-udviklede it-system på stand-by i forhold til den videre udrulning.

Først et par måneder, men senest på ubestemt tid.

Samtidig igangsatte Rigspolitiet endnu en ekstern undersøgelse af kvaliteten af systemet. En undersøgelse som politiet har holdt hemmelig og hvor resultatet fortsat er ukendt.

Formanden for Politiforeningen på Bornholm fortæller, at betjente og medarbejdere håber på at høre rigspolitichefens reaktion på de fremlagte problemstillinger i forbindelse med oplægget.

Læs også: Betjente: Så slemt står det til med vores it-system.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job