Frustrerede betjente: Rigspolitichef skal se på Polsag

De bornholmske politibetjente vil vise rigspolitichefen Polsag i drift, så han selv se de problemer, som it-systemet døjer med.

Artikel top billede

Læs også: Betjente: Så slemt står det til med vores it-system.

Fredag 13.

Denne dato vil de bornholmske betjente vise rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg nogle af de problemer, som de efter et års drift stadig oplever med det stormomsuste it-system Polsag, der leveres af CSC. 

Det er et system, som betjentene efter flere forsøg på fejlrettelser og opdateringer stadig ikke mener er modent til at rulle ud i en større politikreds. 

Formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, har udtrykt bekymring for de omkring 80 bornholmske medarbejderes trivsel, som følge af arbejdet med it-systemet, som han konstaterer er umodent. 

Samtidig har Bornholms Politiforening efterlyst en tilkendegivelse fra Rigspolitiet i forhold til, hvornår myndigheden regner med at systemet fungerer tilfredsstillende.   

Vil vise problemerne frem

"De ting vil vi drøfte med rigspolitichefen, når han kommer på besøg på Bornholm fredag 13. januar," siger Henrik
Schwartz.

Han fortæller, at medarbejderne i Bornholms Politikreds vil forelægge rigspolitichefen et oplæg omkring Polsag i forbindelse med besøget.   

"Her vil han blive præsenteret for nogle af de ting, som vi står overfor i vores dagligdag," siger Henrik Schwarz. 

Afventer reaktion fra politichef

Rigspolitiet satte sidste år det i forvejen stærkst forsinkede CSC-udviklede it-system på stand-by i forhold til den videre udrulning.

Først et par måneder, men senest på ubestemt tid.

Samtidig igangsatte Rigspolitiet endnu en ekstern undersøgelse af kvaliteten af systemet. En undersøgelse som politiet har holdt hemmelig og hvor resultatet fortsat er ukendt.

Formanden for Politiforeningen på Bornholm fortæller, at betjente og medarbejdere håber på at høre rigspolitichefens reaktion på de fremlagte problemstillinger i forbindelse med oplægget.

Læs også: Betjente: Så slemt står det til med vores it-system.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS