Opråb: NemID bør laves om "hurtigst muligt i 2012"

Rådet for større it-sikkerhed lægger en stribe konkrete forbedringer til den næste generation af NemID på bordet. Og det haster med en ny løsning.

Artikel top billede

Læs også:

Så mange netbank-tyve slap forbi NemID i 2011

Rådet for større it-sikkerhed kommer nu med en stribe forslag til, hvordan man kan forbedre den næste udgave af NemID.

Det gør man, fordi der ifølge rådet er behov for en renovering af den løsning, som danskerne benytter sig af i dag.

Det handler blandt andet om større åbenhed og troværdighed blandt borgerne, lyder det fra Rådet for større it-sikkerhed

"Rådet finder det særligt vigtigt, at NemID-løsningen hurtigt bliver forbedret, så løsningens design ikke i sig selv giver anledning til, at der kan skabes tvivl om rigtigheden af borgernes digitale identitet," siger Christian Wernberg-Tougaard, der er formand.

Han mener, at der skal ske noget nu.

"Forbedring bør igangsættes hurtigst muligt i 2012," vurderer han.

De områder, der peger på fra rådet, er blandt andet:

- Der skal i løbet af kort tid udvikles en efterfølger til den nuværende NemID-løsning. Regeringen bør derfor allerede nu igangsætte forberedende arbejde i forhold til, hvordan næste generation af en offentlig digital id-løsning skal
udformes.

- Arbejdet med næste generation af det offentlige Danmarks digitale id-løsning bør involvere høring af eksperter og interesseorganisationer. Der skal desuden være transparens i processen.

- Næste generation af NemID skal bygges på åben software, og den bør opfylde EU's krav til kvalificerede digitale signaturer.
 
- Næste generation bør udvikles, så den er platformsuafhængig, altså uden Java-applet.

Rådet for større it-sikkerhed består af repræsentanter for private og offentlige organisationer samt forskere. Rådet er uafhængigt af såvel politiske, erhvervsmæssige og fagorganisatoriske interesser.

Du kan læse mere på rådets webside.

Læs også:

Så mange netbank-tyve slap forbi NemID i 2011

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS