Opråb: NemID bør laves om "hurtigst muligt i 2012"

Rådet for større it-sikkerhed lægger en stribe konkrete forbedringer til den næste generation af NemID på bordet. Og det haster med en ny løsning.

Artikel top billede

Læs også:

Så mange netbank-tyve slap forbi NemID i 2011

Rådet for større it-sikkerhed kommer nu med en stribe forslag til, hvordan man kan forbedre den næste udgave af NemID.

Det gør man, fordi der ifølge rådet er behov for en renovering af den løsning, som danskerne benytter sig af i dag.

Det handler blandt andet om større åbenhed og troværdighed blandt borgerne, lyder det fra Rådet for større it-sikkerhed

"Rådet finder det særligt vigtigt, at NemID-løsningen hurtigt bliver forbedret, så løsningens design ikke i sig selv giver anledning til, at der kan skabes tvivl om rigtigheden af borgernes digitale identitet," siger Christian Wernberg-Tougaard, der er formand.

Han mener, at der skal ske noget nu.

"Forbedring bør igangsættes hurtigst muligt i 2012," vurderer han.

De områder, der peger på fra rådet, er blandt andet:

- Der skal i løbet af kort tid udvikles en efterfølger til den nuværende NemID-løsning. Regeringen bør derfor allerede nu igangsætte forberedende arbejde i forhold til, hvordan næste generation af en offentlig digital id-løsning skal
udformes.

- Arbejdet med næste generation af det offentlige Danmarks digitale id-løsning bør involvere høring af eksperter og interesseorganisationer. Der skal desuden være transparens i processen.

- Næste generation af NemID skal bygges på åben software, og den bør opfylde EU's krav til kvalificerede digitale signaturer.
 
- Næste generation bør udvikles, så den er platformsuafhængig, altså uden Java-applet.

Rådet for større it-sikkerhed består af repræsentanter for private og offentlige organisationer samt forskere. Rådet er uafhængigt af såvel politiske, erhvervsmæssige og fagorganisatoriske interesser.

Du kan læse mere på rådets webside.

Læs også:

Så mange netbank-tyve slap forbi NemID i 2011

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College