DMI skrotter Google Maps efter nye krav fra Google

Nye krav fra Google sender Meteorologisk Institut i armene på alternativ kort-tjeneste.

Artikel top billede

Google gjorde 1. januar alvor af sit varsel om at kræve penge fra de mest ivrige brugere af Google Maps.

Det har sat en midlertidig stopper for DMIs brug af kort på den populære tjeneste Verdensvejr, som danskere og svenskere bruger til at tjekke vejret på deres feriedestinationer.

"Google Maps har jo indtil videre været et gratis produkt, som man bare kunne bruge og lægge sine egne lag over," siger Bjarne Siewertsen, der er kommunikationshcef i DMI.

Han fortæller, at Google i august sendte varsel om, at der ville komme et loft på antal loads.

"Og da vi fik priserne og detaljerne sidst i 2011, kunne vi se lige med det samme, at ville vi komme til at overskride," siger han.

Google kræver stykbetaling eller en kommerciel aftale, hvis man henter over 25.000 kort per API om dagen. 90 dage i træk.

Bare i december havde DMI cirka 1,4 millioner hits på Verdensvejr. Det overskrider Googles loft.

"Det er måske ikke voldsomt mange penge, vi kunne komme til at betale, men det er stadig skatteydernes penge, og det ligger ikke i DMIs budget, at vi skal bruge penge på den måde," siger Bjarne Siewertsen.

Han afviser ikke, at man kunne optimere koden, så den ikke skal lave så mange kald, men tvivler alligevel på, at man kunne komme langt nok væk fra Googles nye loft.

Er alternativet godt nok?

Efter dialog med Google lå det klart, at betalingen ikke var til at komme udenom. Derfor har DMI valgt det brugerskabte kort fra OpenStreetMap. Et åbent og gratis alternativ til Google Maps.

"Vi prøver med OpenStreetMap, fordi det ser ud til, at vi måske kan overføre vores eksisterende kode forholdsvist nemt," fortæller Bjarne Siewertsen, men han er godt klar over, at han kommer til at gå på kompromis med kvaliteten.

"Vi er godt klar over, at det ikke er lige så godt som Google Maps. Når vi kigger på det, kan vi godt se, at det ikke er lige så detaljeret. Og nogen steder er det overhovedet ikke detaljeret. Vi lægger det selvfølgelig ikke online, hvis kvaliteten er for dårlig, men det, tror jeg ikke, vi kommer ud for. Men lad os nu se. Vi har ikke nærstuderet Ulan Bator endnu," siger DMIs kommunikationsschef.

DMI har 300.000 modelpunkter rundt omkring i verden, der nu skal flyttes fra Google Maps og plottes ind på kortet.

Ny løsning koster også - men kortdata er gratis

Ved at bruge OpenStreetMap (OSM) får man gratis kortdata. Men setup'er er ikke helt gratis.

Kortdata er gratis at hente, men det er de grafiske tiles (billeder på 256x256) ikke.

Ifølge informationsarkitekt Søren Johannessen, fra Microformats.dk findes der udbydere af gratis tile-servere, som for eksempel Mapquest Open, men så er man bundet af tjenestens layout. Alternativt må man selv i gang med at hoste en korttjeneste.

"Vi er også kommet frem til, at man kan vælge to løsninger. Enten lade OpenStreetMap hoste og så acceptere de begrænsninger og den hastighed, der findes. Eller man kan downloade alt og lægge det på sine egne servere og så opdatere det en gang i mellem. De kyndige siger, at vi kan levere den bedste service med sidste metode," siger Bjarne Siewertsen.

Det vil ofte betyde nye udgifter til servere. Takket være en supercomputer har DMI dog i forvejen en stor serverpark, så kort-OSM-serveren kommer kun til at udgøre en meget lille del af det samlede driftsbudget.

OpenStreetMap lever stadig i skyggen af Google Maps, men vinder stille og roligt frem. Senest har EUs kommissær for den digitale agenda Neelie Kroes påpeget, at der kan være store fortjenester og jobs i vente, hvis europæiske firmaer bliver bedre til at dele og udveksle data, som for eksempel kortdata.

DMI betaler stadig for brug af Google Maps på nogle af sine kommercielle tjenester, men her er antallet af brugere begrænset, så det er betalingen til Google også.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S