Google forringer søgninger som straf for bommert

Efter en fæl bommert forsøger Google at gøre alting godt igen ved at straffe sig selv i sine egne søgeresultater.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hos Google ved man godt, at manhar været en meget uartig virksomhed.

Af samme grund har selskabet bestemt sig for at nedgradere sin egen browser i søgemaskineresultaterne i hvert fald de næste to måneder.

Som bloggen Search Engine Land kunne fortælle i denne uge, så vil en søgning på ordet ‘browser' på Googles søgemaskine ikke længere lede til et link til Googles browser Chrome før på resultatplads nummer 50 - langt efter søgningens første side.

Brudt egne regler

Google har besluttet sig for at straffe sin egen browser på resultatlisten, efter virksomheden er blevet taget i at overtræde sine egne regler ved ikke at bruge det såkaldte ‘nofollow' code tag til sponserede links, der reklamerer for Chrome-browseren.

Nofollow er skabt for at forhindre betalte reklamer i at spille en rolle for en virksomheds søgemaskine-rang og dermed forhindre virksomheder med dybe lommer i at købe sig vej op ad strømmen på Googles rangeringskæde.

Google skyder skylden på sit reklamebureau og siger, at virksomheden "aldrig har sagt ja til andet end online-reklamer."

Men de efterfølgende begivenheder tyder på, at Google godt ved, at en simpel undskyldning ikke er nok.

Virksomheden fortalte tidligere på ugen, at den er indstillet på at vise, hvor seriøst den tager sine egne regler.

Det er grunden til, at den har valgt at nedgradere browserens resultater "i mindst 60 dage."

"Vi stræber efter at håndhæve Googles webmaster guidelines på en konsistent måde, der skaber gode søgeresultater for brugerne," skriver virksomheden i et svar til Search Engine Land.

"Selv om Google ikke har godkendt kampagnen, og vi ikke kan finde andre overtrædelser af vores webmaster guidelines, så mener vi alligevel, at Google skal leve op til en højere standard, og derfor er vi gået hårdere til værks, end vi ville gøre imod enhver anden hjemmeside."

David Sullivan fra Search Engine Land undrer sig alligevel over, at en virksomhed med så stærk en marketingprofil som Google kan lade den slags ske på deres vagt, og han tvivler på, at virksomheden virkelig har lært af sine fejl.

"For mig har det store problem altid handlet om alt det ligegyldige indhold, som blev produceret af kampagnen. 'Tyndt' indhold som Google har kæmpet for at holde ude af søgeresultaterne," skriver han.

"Jeg prøver stadig at forstå, hvordan Google kunne undgå at vide, at det reklamebureau, selskabet samarbejdede med, ville gøre det," fortsætter David Sullivan.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S