Microsofts Ray Ozzie prøver lykken med nyt firma

Microsofts tidligere softwarechef prøver lykken igen.

Artikel top billede

Microsofts tidligere såkaldte 'chief software architect,' Ray Ozzie, vender tilbage til it-branchen med et helt nyt firma, som han kalder Cocomo.

Selskabet ser ud til at arbejde med mobil kommunikation.

Ray Ozzie trak sig fra posten som øverste software-strateg i Microsoft i efteråret 2010, hvilket du kan læse mere om her.

Siden dengang har han ventet på, at hans konkurrenceklausul med Microsoft skulle udløbe. Den forhindrede ham i at arbejde professionelt med it indtil udgangen af 2011.

Søger efter folk

Ray Ozzie går nu i gang med at rekruttere til selskabet. Han er dog sparsom med oplysninger om, hvad præcist selskabet skal arbejde med, og der kommer til at gå et par måneder, inden han er klar til at fortælle om det, lyder det.

Cocomo meddeler dog, at selskabet arbejder på et "nyt kommunikationsprodukt til denne nye verden."

"Vi vil levere fantastiske værktøjer til social interaktion, som folk vil anvende, værdsætte og holde af."

Indtil videre søger Cocomo brugerinterface-designere, som skal arbejde sammen med det eksisterende hold af udviklere.

Ifølge selskabet skal udviklerne være interesserede i email, SMS, Facebook, Google+ og Twitter.

De skal ligeledes være interesserede i "mange-facetterede identiteter og emner inden for privacy og åbenhed" samt i den "sociale antropologi inden for den voksende anvendelse af mobil," hedder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura