Microsofts Ray Ozzie prøver lykken med nyt firma

Microsofts tidligere softwarechef prøver lykken igen.

Artikel top billede

Microsofts tidligere såkaldte 'chief software architect,' Ray Ozzie, vender tilbage til it-branchen med et helt nyt firma, som han kalder Cocomo.

Selskabet ser ud til at arbejde med mobil kommunikation.

Ray Ozzie trak sig fra posten som øverste software-strateg i Microsoft i efteråret 2010, hvilket du kan læse mere om her.

Siden dengang har han ventet på, at hans konkurrenceklausul med Microsoft skulle udløbe. Den forhindrede ham i at arbejde professionelt med it indtil udgangen af 2011.

Søger efter folk

Ray Ozzie går nu i gang med at rekruttere til selskabet. Han er dog sparsom med oplysninger om, hvad præcist selskabet skal arbejde med, og der kommer til at gå et par måneder, inden han er klar til at fortælle om det, lyder det.

Cocomo meddeler dog, at selskabet arbejder på et "nyt kommunikationsprodukt til denne nye verden."

"Vi vil levere fantastiske værktøjer til social interaktion, som folk vil anvende, værdsætte og holde af."

Indtil videre søger Cocomo brugerinterface-designere, som skal arbejde sammen med det eksisterende hold af udviklere.

Ifølge selskabet skal udviklerne være interesserede i email, SMS, Facebook, Google+ og Twitter.

De skal ligeledes være interesserede i "mange-facetterede identiteter og emner inden for privacy og åbenhed" samt i den "sociale antropologi inden for den voksende anvendelse af mobil," hedder det.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos