Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet-pc

ComputerViews: Tablet-pc'ernes fremmarch sætter de dedikerede e-bogslæsere under pres. Men e-bogslæserne har fire trumfer tilbage.

Artikel top billede

Læs også:

Her er fem fede e-bogslæsere til dig

hvad er bedst for dig - en e-reader eller en tablet?

ComputerViews: Et blogindlæg med titlen "The E-Reader, as we know it, is doomed" skaber i disse dage en del debat rundt omkring på nettet.

"...det bliver smerteligt tydeligt, at e-ink er et livs-begrænset koncept. E-ink-versionen, som mange holder af, er fundamentalt hæmmet af teknologien," lyder det blandt andet fra bloggeren Matt Alexander.

Han mener, at e-boglæserne har mange fordele, men også mange begrænsninger, og at tablet-pc'erne tegner til at blive enheden over dem alle.

Tidligere på ugen viste en undersøgelse blandt 2.000 englændere imidlertid, at der blev solgt anslået 1,3 millioner e-bogslæsere hen over julen i England, mens det blev vurderet, at der "kun" blev solgt 640.000 tablets.

Ser man på Gartners forudsigelser, er der dog fortsat meget, der taler for, at det bliver tablet-pc'erne, der trækker det længste strå, når det kommer til udbredelse.

Sådan ser markederne ud

Analysefirmaet har for nylig vurderet, at salget af e-bogslæsere landede på 24,3 millioner i 2011, mens markedet vil toppe i 2013 med 28 millioner solgte e-bogslæsere.

Til sammenligning vurderede Gartner i september, at der i 2011 vil blive solgt 63,6 millioner tablet-pc'er på verdensplan, og at det tal vil være steget til 326,3 millioner i 2015.

Konklusionen på de forudsigelser er blot ikke, at e-bogslæserne er dødsdømte, men snarere at der er tale om, at de vil finde deres plads på markedet.

I fremtiden vil de have en begrænset - men måske også ret konstant - del af markedet af den simple grund, at der er et behov for og efterspørgsmål efter for lige præcis denne produkt-type.

Der er fire klare argumenter for, hvorfor e-bogslæserne ikke er dødsdømt.

Derfor overlever e-bogslæseren

Læs også:

Her er fem fede e-bogslæsere til dig

Amazons Kindle får baghjul af ny e-bogs-konkurrent

hvad er bedst for dig - en e-reader eller en tablet?

Selvom tablet-pc'erne slår e-bogslæserne, når det kommer til multimedieoplevelser og antallet af ting, man kan bruge dem til, har e-bogslæserne fortsat en række fordele.

1) Læsevenlighed

E-bogslæsernes e-ink-skærme er noget helt andet end de skærme, der anvendes på tablet-pc'erne. De er langt mere behagelige for øjnene ved langtidslæsning, hvilket er den klare fordel e-bogslæserne har haft og fortsat vil have i forhold til tablet-pc'erne. Nye skærmteknologier, der kan anvendes på tablet-pc'er, vil muligvis overflødiggøre e-ink, men vi mangler endnu at se det i praksis.

2) Prisen

E-bogslæserne er i de senere år hamret ned i pris og er nu på et niveau, hvor man eksempelvis kan købe en Nook Simple Touch eller en Kindle Touch for blot 99 dollars (der kommer afgifter på for danskere). Det er så markant lavere en pris end tablet-pc'erne, at e-bogslæserne alene af den grund fortsat vil sælge.

3) Batteritid

Batteri-forbruget på e-bogslæsere kan slet ikke sammenlignes med tablet'pc'ernes.

Batteritiden skal måles i uger og måneder, ikke timer eller dage, og det er en klar trumf for e-bogslæserne, når målgruppen er læseheste. Forklaringen på det lavere strømforbrug er, at e-ink-skærmene kun trækker på batteriet, når der bladres i de digitale bøger, og at der ikke er nogen baggrundsbelysning.

4) Ro til at læse

Her vil der nok være delte holdninger, men mange sætter faktisk pris på, at e-bogslæserne ikke kan så meget andet end at bruges til læsning. Ingen chat-forstyrrelser eller Facebook-opdateringer. Til gengæld får man ro til at læse.

Læs også:

Her er fem fede e-bogslæsere til dig

Amazons Kindle får baghjul af ny e-bogs-konkurrent

hvad er bedst for dig - en e-reader eller en tablet?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S