Sådan vil helt ny Chrome forbedre din net-navigation

Den seneste version af Googles browser er på trapperne med en lang række nye finktioner.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Version 17 af Googles populære browser udkom i beta-kanalen torsdag og er pakket med nye funktioner, der skal gøre softwaren hurtigere og mere sikker.

En af de vigtigste nyheder er, at den nye version af Chrome vil begynde at indlæse visse websider i baggrunden allerede før brugeren er færdig med at indtaste webadressen i browserens søge- og adressefelt, Chromes såkaldte Omnibox.

"Hvis url'en auto-fyldføres til et site, du med stor sandsynlighed vil besøge, så vil Chrome begynde at indlæse siden på forhånd, forklarer Dominic Hamon, der er udvikler hos Google, i et blogindlæg torsdag på Google Chrome Blog.

Gør søgningen hurtigere

"Denne forud-indlæsning nedsætter tiden, fra du trykker på Enter-tasten til du ser den komplet indlæste webside - i visse tilfælde vil websiden blive vist øjeblikkeligt."

Derudover indeholder den nye version forbedringer af Chromes funktion til sikker browsing, der er designet til at beskytte brugerne mod malware.

Hidtil har Chrome haft fokus på at beskytte mod websites, der angriber brugerens computer uden at kræve handling fra brugerens side, bemærker Hamon.

I dag er der dog et voksende antal skadelige websites, der forsøger at narre brugeren til at downloade og køre skadelige filer - i visse tilfælde giver sådanne filer sig endda ud for at være antivirus-produkter, tilføjer han.

Derfor er Chrome 17 bedre til at analysere eksekverbare filer, som brugeren downloader heriblandt filer i formaterne .exe og .msi.

"Hvis det er blevet opdaget, at en fil, du dowloader, er skadelig, eller hvis den kommer fra et website, hvorfra der sker en relativ høj andel skadelige downloads, så vil Chrome advare dig om, at filen ser ud til at være skadelig, og at du bør slette den," forklarer Hamon.

Et andet blogindlæg af Googles Jason Kersey oplyser om andre forbedringer af Chrome 17 beta - der helt præcist er version 17.0.963.26 - heriblandt nye udvidelses-API'er og mange mindre ændringer.

Den nye betaudgivelse af Chrome 17 er gratis tilgængelig til brugere af Windows XP, Windows Vista og Windows 7.

Den aktuelle stabile version af browseren - Chrome 16 - er ifølge Google for nylig blevet opdateret med rettelser af tre alvorlige sårbarheder.

Læs også: Chrome 17 på vej - sådan bliver sikkerheden forbedret.
Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub