1,2 millioner danske hjem ramt af stort nedbrud

Et kæmpenedbrud ramte mandag aften alle YouSee-kunder i hele landet i den bedste tv-sendetid.

Artikel top billede

YouSee var i kraftig modvind i aftes. Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Derfor slipper TDC for konkurrenter på kabeltv-nettet

YouSee holder vejret inden tvangsindgreb

TDC-selskabet YouSee blev mandag aften mellem klokken 19.30 til 20 ramt af nedbrud, der kostede sorte tv-skærme og internet-hosterier i alle 1,2 millioner danske hjem, som udgør selskabets kundebase.
 
YouSees pressechef, Ib Konrad Jensen, fortæller til Computerworld, at mistanken lige nu går på en switch, der stod af på selskabets hovedstation på Borups Alle i København. 

Kortere eller længere nedbrud 
Nedbruddet betød, at op mod 50 af selskabets såkaldte appear-kasser skulle genstartes, og der kunne derfor gå helt op mod en halv time, før kunderne kunne se tv igen.
 
"For nogle ville nedbruddet være oplevet som et kort flash, mens det hos andre tog noget længere tid. Jeg tror dog, at alle kunder oplevede sort skærm i kortere eller længere tid," forklarer pressechef Ib Konrad Jensen.
 
Han fortæller samtidig, at TDC TV-kunderne sandsynligvis havde et noget længere nedbrud.
 
Klager på Facebook

Under nedbruddet havde YouSee travlt ved telefonerne, og i lighed med pizzapusherens Just-eat's nedbrud på årets første dag, var der også gang i den på selskabets Facebook-profil.
 
"Jeg talte, at vi fik 119 henvendelser fra kunder, der først klagede over det manglende signal og siden fortalte, at de kunne se tv igen," forklarer Ib Konrad Jensen om YouSees Facebook-side, der primært er oprettet for at supportere kunder.
 
En af de mange kundeytringer kom fra Nikoline Nielsen fra Viborg, der skrev følgende på YouSees Facebook-wall, da internettet endelig var tilbage igen ved 20-tiden.
 
"Finally back... de værste 25 minutter i mit liv ... må I satme ikke gøre igen!"
 
YouSee arbejder i dag tirsdag stadig på højtryk på at finde fejlen og beklager over for sine mange kunder, at de var nødsaget til at kigge ind på sorte skærme i går aftes.

Læs også:
Derfor slipper TDC for konkurrenter på kabeltv-nettet

YouSee holder vejret inden tvangsindgreb

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS