Enorm iPod-dock får jorden til at ryste: Vejer 408 kg

CES, Las Vegas: En enorm iPod-dock fra Behringer kan få dine indvolde til at ryste. Krabaten hedder iNuke. Se den her.

Artikel top billede

Normalt er en iPod-dock noget, som er til at bære rundt på.

Men sådan er det ikke med den enorme iPod-dock med det ganske sigende navn iNuke, som elektronik-producenten Behringer har taget med på verdens største teknologi-messe, CES, der i disse dage løber af stablen i Las Vegas.

Monsteret vejer 408 kilo og er knap to meter bred og en meter høj.

I bunden sidder to 18-tommer subwoofere, der hver er på 3.000 watt.

Det er rigeligt til at få musikken til havefesten til at dunke, så hverken naboerne eller resten af byen synes, at det er sjovt længere.

For at det ikke skal være løgn, har Behringer indbygget en særlig powerknap på bagsiden af uhyret. Trykker man på denne knap, lægger iNuke lige yderligere 12 decibel til lydniveauet.

Er du interesseret i at købe en iNuke til din næste havefest, skal du have læderet op af lommen. Den koster nemlig 30.000 dollar - 175.000 kroner.

Ifølge Behringer er der allerede blevet indgivet et par ordrer på musik-uhyret.

"Det er ikke noget for alle og enhver. Men dem, der har pladsen og er villig til at investere, får et lydsystem, der kan matche systemer i selv de bedste natklubber og til de bedste koncerter," siger Costa Lakoumentas fra Behringer.
.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,