Enorm iPod-dock får jorden til at ryste: Vejer 408 kg

CES, Las Vegas: En enorm iPod-dock fra Behringer kan få dine indvolde til at ryste. Krabaten hedder iNuke. Se den her.

Artikel top billede

Normalt er en iPod-dock noget, som er til at bære rundt på.

Men sådan er det ikke med den enorme iPod-dock med det ganske sigende navn iNuke, som elektronik-producenten Behringer har taget med på verdens største teknologi-messe, CES, der i disse dage løber af stablen i Las Vegas.

Monsteret vejer 408 kilo og er knap to meter bred og en meter høj.

I bunden sidder to 18-tommer subwoofere, der hver er på 3.000 watt.

Det er rigeligt til at få musikken til havefesten til at dunke, så hverken naboerne eller resten af byen synes, at det er sjovt længere.

For at det ikke skal være løgn, har Behringer indbygget en særlig powerknap på bagsiden af uhyret. Trykker man på denne knap, lægger iNuke lige yderligere 12 decibel til lydniveauet.

Er du interesseret i at købe en iNuke til din næste havefest, skal du have læderet op af lommen. Den koster nemlig 30.000 dollar - 175.000 kroner.

Ifølge Behringer er der allerede blevet indgivet et par ordrer på musik-uhyret.

"Det er ikke noget for alle og enhver. Men dem, der har pladsen og er villig til at investere, får et lydsystem, der kan matche systemer i selv de bedste natklubber og til de bedste koncerter," siger Costa Lakoumentas fra Behringer.
.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen