Apples nye guldgrube: Salg til din arbejdsplads

Efter flere års tilløb er Apples salg af Mac og iPad til erhvervslivet begyndt at stige helt vildt. Det er der en god forklaring på.

Artikel top billede

Der var engang, hvor det - fraregnet et par bestemte design-orienterede brancher - hørte til sjældenhederne, at virksomheder anvendte computere og andet udstyr fra Apple.

Men nu ser billedet ud til for alvor at skifte.

Analysehuset Forrester vurderer nemlig, at virksomheder verden over i 2012 vil købe Mac-computere og iPad-computere 162 milliarder kroner.

Det svarer til en massiv stigning på hele 58 procent i forhold til salget af Apple-grej til virksomhederne i 2011, lyder det fra Forrester.

Småtingsafdelingen

Et salg på 162 milliarder kroner hører dog stadig til i småtingsafdelingen sammenlignet med de summer, som erhvervslivets måske foretrukne it-leverandør, Microsoft, sælger for.

Alligevel er der grund til at være opmærksom, mener Forrester.

"Den største forandrende kraft i computerudstyrs-branchen lige nu er ikke cloud computing. Det er Apple," lyder det fra Forrester-analytiker Andrew Bartels.

Han mener, at netop Apples enorme vækst på markedet for salg til erhvervslivet har været den største overraskelse i 2011.

"Og denne vækst vil blive endnu kraftigere i 2012," siger han.

Andrew Bartels vurderer, at Apple i 2011 solgte grej til erhvervslivet for omkring 70 milliarder kroner fordelt ligeligt mellem Mac og iPad.

Consumerization

Forrester mener, at det voksende salg til erhvervslivet ikke mindst skyldes, at mange medarbejdere er begyndt at insistere på selv at vælge de computere, som de skal arbejde på.

Forrester peger på, at mange it-afdelinger og mindre virksomheder sigter mod både privat brug og arbejdsmæssig brug, når de køber computere. Og her står Apples produkter stærkt.

Du kan læse mere om udfordringer og fordele ved den såkaldte 'consumerization'-bølge, hvor ansatte medbringer deres eget udstyr på arbejdet, her.

"Apples indtog på erhvervsmarkedet er indtil videre sket uden at Apple har skubbet på. Det er ikke engang sikkert, at Apple rigtigt forstår det fulde omfang," siger Andrew Bartels.

Forrester understreger, at der er tale om estimater. Apple selv deler ikke sine salgstal op i salg til private og erhvervslivet.

"Tim Cook [Apples nye topchef. Red] er langt mere fokuseret på erhvervsmarkedet end Steve Jobs var," siger Andrew Bartels.

Han henviser blandt andet til, at Tim Cook har stået i spidsen for en lang række tiltag rettet mod erhvervslivet.

Han har blandt andet etableret en særlig salgsafdeling og tilbudt ret store mængderabatter på iPad.

Læs mere:

Her er it-chefens fem nye udfordringer

Selvfølgelig skal du have egne devices med på job

Sådan undgår du netværks-bøvl med ansattes eget it-grej

Sådan har Lego givet plads til ansattes eget it-grej

Mogens Lykketoft: Derfor er jeg vild med min [b]iPad[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job