Stort dansk ERP-firma skuffet trods millionoverskud

Trods vækst og plus på bundlinien er direktør Jan Misser ikke tilfreds med sit seneste regnskab.

Artikel top billede

»En overskudsgrad på under en procent er ikke godt nok.«

Sådan sammenfatter direktør Jan Misser fra infrastruktur- og ERP-forhandleren Datacon sit seneste regnskab.

Resultatet før skat lyder på lige over to millioner kroner.

Det er mindre end en tredjedel af resultatet året før, hvor Datacon fik et plus på 6,3 millioner kroner.

Resultatet er kommet i hus på baggrund af en omsætning på 239 millioner, hvilket er en lille stigning på knap to procent i forhold til året før.

»Vi gik efter et overskud på 10 millioner, så vi kan ikke være tilfredse," siger Jan Misser.

"På den anden side: Som markedet og samfundsøkonomien har set ud det seneste år, er det måske ikke så tosset. Og vi tager da også markedsandele. Men det er frustrerende, når vi selv synes, vi har potentialet til noget større,« lyder det fra Jan Misser.

Han forklarer den manglende opfyldelse af ambitionerne med et hårdt marked for Dynamics AX, hvor omkostningerne på salgssiden har været højere end forventet.

»Vi har haft stigende omkostninger på presales-arbejdet i nogle projekter, vi har været ude og hente hjem, ligesom vi har ryddet op i nogle gamle projekter.«

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S