Smartphone-firmaer skruer ned for produktionen

Flere af de helt store telefon-producenter vil nu sænke antallet af nye modeller, der spyttes ud på markedet.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan bliver de nye smartphones i 2012

Computerworld News Service: Er der for mange mobiltelefoner at vælge imellem?

Telefonproducenterne er begyndt at bekymre sig for, om folk bliver overvældede af de mange muligheder, og af samme grund planlægger de at reducere antallet af modeller, som de vil producere i år.

Under sin tale ved CES fortalte administrerende direktør for Motorola, Sanjay Jha, at virksomheden planlægger at udgive færre telefoner i 2012, blandt andet fordi den store variation er forvirrende for nogle forbrugere.

HTC tænker i de samme baner. "Det er en målsætning at få færre telefoner," sagde Drew Bamford, der er vice president for brugeroplevelsen hos HTC, i forbindelse med en paneldebat.

Samsung ikke helt afklaret

Da han blev presset lidt, fortalte Ryan Bidan, der er chef for produktmarketing hos Samsung, at selv om han ikke er sikker på, hvor mange modeller hans virksomhed vil udsende i 2012, så er han enig i, at telefonproducenterne bør reducere antallet af telefoner."

Han fortæller dog også, at en af grundene til, at virksomheder som Samsung producerer så mange forskellige modeller, er, at teknologien udvikler sig så hurtigt.

"Det handler om forandringshastigheden på markedet. Hvis der findes en ny og/eller bedre teknologi på markedet, og jeg ikke kan tilbyde den, så vil du sige, at den ikke er tilgængelig," siger han.

Han understreger desuden, at Samsung gerne vil tilbyde produkter, der passer til mange forskellige typer kunder. "Ingen løsning passer til alle," siger han.

Samsung introducerede for eksempel en stylus til tabletten Galaxy Note, men ikke til andre tablets, og virksomheden tilbyder en række forskellige formfaktorer på dens telefoner.

Selv om Microsoft ikke selv producerer telefon-hardware, så håber virksomheden stadig at se en stigning i antallet af telefoner med Windows Phone, men det er fordi, systemet er forholdsvist nyt på markedet og derfor ikke findes på så mange modeller endnu.

"Vi har et klart mål om at få et bredere udvalg af telefoner med Windows Phone på markedet," siger Aaron Woodman, der er director hos Microsoft.

Microsofts mål adskiller sig tilsyneladende fra nogle af konkurrenternes på markedet for mobile styresystemer. Virksomheden har for eksempel flere gange taget beslutning om at udelade funktioner til fordel for brugervenlighed, fortæller Aaron Woodman.

Før i tiden indeholdt Windows Mobile mange forskellige funktioner, men det var en udfordring af få værdi ud af funktionerne, forklarer han.

"I nogle tilfælde gør vi simpelthen mindre nu," siger han. "Funktionalitet uden tilgængelighed er bare ikke det værd."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S