Apple køber flash-producent til hemmeligt formål

Generelt diskuterer vi ikke formålet eller planerne med vores opkøb, siger Apple efter købet af israelsk virksomhed.

Artikel top billede

Læs også:

Apples nye guldgrube: Salg til din arbejdsplads

Computerworld News Service: Apple har i denne uge bekræftet opkøbet af Anobit Technologies, som er en israelsk producent af solid state-drev til datacentre, fortæller Reuters.

Trods den israelske presses gentagne påstande om, at Apple har købt Anobit for godt tre milliarder kroner, så har både Apple og Anobit nægtet at bekræfte aftalen.

Apple ville dog blive nødt til at indrømme købet i virksomhedens kvartårlige regnskab, som bliver offentliggjort senere i denne måned.

Vil ikke afsløre formålet

Onsdag fortalte Reuters, at en talsperson fra Apple nu har bekræftet købet, men personen ville ikke afsløre, hvad Apples planer er for Anobit.

Anobit anvender NAND flash memory-teknologier til produktion af storage-produkter til datacentre.

"Jo... vi har købt Anobit," skriver talsmand for Apple, Alan Hely, i en e-mail til Reuters. "Apple opkøber fra tid til anden mindre teknologivirksomheder, og generelt diskuterer vi ikke formålet eller planerne med det."

Apple er branchens største aftager af NAND flash-teknologier, så opkøbet af Anobit gør det muligt for virksomheden at håndtere problemer med pålideligheden, som opstår efterhånden som solid state-drev bliver mindre og mindre.

Apple bruger allerede Anobits flash-teknologi til nogle produkter.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Apples nye guldgrube: Salg til din arbejdsplads

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job