Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC tæt på ny it-aftale: CSC truet af it-gigant

Feltet snævner sig ind hos TDC, der skal vælge it-driftsleverandør. Der er skrevet et "letter of intent" med en potentiel leverandør.

Læs også:

Denne it-gigant vil få TDC til at droppe CSC

En af Danmarks største private kunder, TDC, er gået ind i den afsluttende fase i valget af it-driftsleverandør.

Landet største teleselskab bekræfter nu over for Computerworld, at selskabet har underskrevet et "letter of intent" med TATA.

"Det kan jeg bekræfte," siger presserådgiver Rasmus Avnskjold fra TDC. 

Han oplyser, at der tidligere i processen har været fem leverandører i spil til ordren.

Men feltet er nu er snævert ind til, at TDC kun forhandler med CSC og TATA.

Du kan læse mere om TATA her.

I forvejen sidder CSC på it-driften hos telegiganten, der i flere omgange har outsourcet centrale systemer og hundreder af medarbejdere til CSC.  

Af forretningsmæssige årsager ønsker TDC ikke at oplyse værdien af en kommende kontrakt.

TDC forventer at have fundet den endelige vinder i løbet af første kvartal 2012.

CSC advarede i fredags internt medarbejderne om riskikoen for at miste sin største kunde på det private område.

Læs også:

Denne it-gigant vil få TDC til at droppe CSC




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere