CSC advarer medarbejdere: TDC fyrer os måske

It-giganten CSC advarer medarbejderne om, at firmaet risikerer at blive droppet af firmaets største private kunde, TDC.

Artikel top billede

Læs også:
Skatteminster truer med at fyre CSC

Danmarks største teleselskab, TDC, overvejer at droppe it-giganten CSC som leverandør af firmaets it-infrastruktur og applikationer. 

Det advarer CSC om i en intern mail til medarbejderne, som den adminstrerende direktør John Walsh har udsendt. 

TDC har gennem årene i flere omgange outsourcet massive dele af it-driften til CSC inklusiv hundreder af medarbejdere.  

Hos CSC fortæller Finn Rasmussen, der er nordisk salgs- og marketingdirektør, at firmaet i månedsvis har forhandlet med TDC om en forlængelse af firmaets aftaler, men at TDC samtidig forhandler med en konkurrent om opgaven. 

"Vi har fundet det nødvendigt at orientere medarbejderne om, at disse forhandlinger kører, fordi TDC er en stor kunde og fordi det berører mange medarbejdere," siger Finn Rasmussen.   

Overhængende risiko

Han fortæller, at der ham bekendt ikke er truffet nogen afgørelse. Samtidig kan udfaldet af forhandlingerne med TDC gå begge veje, fortæller han. 

"Forhandlingerne kan ende med, at vi enten kommer med en ny aftale, men der er også en overgængende risiko for, at TDC vælger en anden," siger han til Computerworld. 

Ifølge Finn Rasmussen har TDC hverken skrevet kontrakt med CSC eller den anden potentielle leverandør.

Han oplyser, at forhandlingerne gælder alle de systemer, som CSC driver for TDC. Samtidig er TDC den største kunde som CSC har i Danmark uden for det offentlige område.

CSC har siden 2003 hentet en hel lille håndfuld aftaler med teleselskabet, som undervejs er blevet lagt sammen, fortæller direktøren.

"TDC er absolut en vigtig kunde. Det har været et rigtigt godt samarbejde i mange år, som er startet i det små, og som har udviklet sig til at vi har haft ansvaret for det meste af deres it," siger Finn Rasmussen.

Beslutning er ikke truffet

Hos TDC fortæller presserådgiver Rasmus Avnskjold, at TDC et stykke tid har forhandlet med firmaets nuværende leverandør, CSC, og et andet firma som TDC ikke ønsker at oplyse navnet på.

"Vi undresøger mulighederne med forskelige leverandører og på tiden forhandler vi to leverandører. Dels med vores nuværende leverandør og dels med en potentielt kommende it-leverandør," siger han. 

Han fortæller, at navnet på den potentielle leverandør indtil videre er hemmeligt.

"Der er ikke truffet nogen endelig beslutning om, hvem der skal være vores leverandør i fremtiden. De er ikke underskrevet nogen aftale med nogen af de to leverandører," siger han til Computerworld.

Han fortæller, at TDC vil tage beslutningen i løbet af første kvartal i år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos