Svindel-sag: Omstridt telefonnummer lever videre

Et dansk telefonnummer, der mistænkes for af blive brugt at internationale fupmagere, spærres ikke.

Artikel top billede

Uskyldige danskere franarres penge af internationale fupmagere, der anvender et dansk telefonnummer. Foto: Arkiv

Læs også:

TDC går på jagt efter folk bag svindel-nummer

Microsoft-svindlere bruger telefonnummer fra TDC

Politiet har endnu ikke spærret et dansk registreret telefonnummer, der sættes i forbindelse med internationale it-platugler, der franarrer uskyldige danskere penge.

Hos politiet oplyser kommunikationsrådgiver Carsten Andersen - efter at have været i kontakt med blandt andet politiets it-enhed Nitec - at man ikke ønsker sig at udtale sig om sagen.

"Sagen er stadig under efterforskning, og derfor vil vi ikke udtale os nærmere om sagen," lyder det fra Carsten Andersen til Computerworld.

Han forklarer dog, at politiet "undersøger, hvor mange forhold, der eventuelt er tale om." Ligesom han bekræfter, at telefonnummeret ikke på nuværende tidspunkt er spærret af politiet.

Nummer brugt mod mindst tre danskere

Telefonnummeret blev blandt andet beskrevet af sikkerhedskonsulent Thomas Huulbæk fra sikkerhedsfirmaet Sikker.net ApS, der i slutningen af sidste år blev ringet op af en kunde, der desværre var røget i fælden.

På spywarefri.dk nævnes nummeret således i december 2011.

Også omkring dette tidspunkt optog it-koordinator Peter Almer Frederiksen fra Glyngøre sit møde med fupmagerne, hvor det samme telefonnummer fremgik.

Hele hans materiale inklusiv telefonnummeret blev afleveret til politiet.

Computerworld har været i kontakt med en person, der siden er blevet forsøgt franarret penge ved hjælp af selvsamme telefonnummer.

Men politiet lader altså ikke til at kunne eller ville reagere på nuværende tidspunkt.

Politiet skal kontakte teleudbydere

Hos TDC, hvor nummeret tilsyneladende er registeret, lyder det, at man ikke har mulighed for at foretage sig noget uden politiet er inde over.

Desuden har TDC tidligere forklaret, at det slet ikke er selskabet, der reelt har nummeret.

Flere i Computerworlds debatforum peger da også på, at nummeret meget vel kan ligge i regi af udbyderen Skype.

Læs også:

TDC går på jagt efter folk bag svindel-nummer

Microsoft-svindlere bruger telefonnummer fra TDC

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS