Microsoft-svindlere bruger telefonnummer fra TDC

Et dansk telefonnummer fra en nummerserie hos TDC anvendes af svindlere, der udgiver sig fra at være fra Microsoft.

Artikel top billede

Danske it-folk har indledt jagten på it-platugler, der forsøger at franarre uskyldige personer penge.

Svindlerne ringer op og lader forstå, at de vil hjælpe med support og er tæt på firmaet Microsoft.

Men i virkeligheden er den skumle bagtanke altså at snyde folk.

Nu har flere it-folk i Danmark fået nok.

Således kunne Computerworld forleden fortælle om it-koordinator Peter Almer Frederiksen, der satte en fælde op for svindlerne.

I den grundige beskivelse af hændelsesforløbet fremgår det blandt andet:

"I toppen af siden er der nogle flag, og han beder mig klikke på det danske flag og notere deres danske telefonnummer, +45 36967975."

Læs om hele forløbet for it-koordinatoren fra Glyngøre her

To personer - samme nummer

Sikkerhedskonsulent Thomas Huulbæk fra sikkerhedsfirmaet Sikker.net ApS blev i slutningen af sidste år ringet op af en kunde, der desværre var røget i fælden.

På siden spywarefri.dk beskriver han: 

"Hun havde modtaget et opkald fra et dansk nummer - 36967975...[person]..der præsenterede sig som værende fra Microsoft."

Computerworld har talt med Thomas Huulbæk, der bekræfter at det danske nummer var 36967975. 

It-koordinatoren fra Glyngøre beskriver videre, at "ifølge itst.dk er denne nummerserie hos TDC.

Læs også:

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Snedig it-mand lokker Microsoft-svindler i fælde.

Microsoft-chef forsøgt fuppet af Microsoft-fupmagere.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS