Google vil betale prisen: Vi skal bare være i Kina

Google var for to år siden på vej ud af Kina, men nu er søgegiganten blødt op i i forhold til landet med den skrappe internet-censur.

Artikel top billede

Læs også:
Medier: Google forlader nu Kina

Google får smæk i Kina efter censur-stop

Selvom søge- og softwaregiganten Google stod med den ene fod på vej ud af Kina for blot to år siden, er selskabet nu vendt rundt på en tallerken og satser benhårdt på at blive og vokse i Riget i midten.

Årsagen til kovendingen ligger i, at Google simpelthen ikke kan misse et marked, der er vokset med 15 millioner nye internetbrugere på blot tre måneder, så Kina nu i alt har en halv milliard internetbrugere - mere end dobbelt så meget som selskabets amerikanske hjemmemarked.

Især drejer Googles kinesiske vækst sig om udbredelsen af Android-mobilsystemet, onlinereklamer og produktsøgeservices, forklarer selskabets topchef i Asien, Daniel Alegre, og kalder beslutningen "pragmatisk".

Det skriver The Wall Street Journal.

Censurfri tjeneste

Googles pragmatiske tilgang har ganske givet noget at gøre med, at Googles indtjening steg i Kina i 2011 sammenlignet med 2010. Hvor meget denne stigning lyder på, ønsker søgeselskabet dog ikke at udtale sig om.

"Hvis du ser på, hvad der er sket, så er vi faktisk meget glade for, hvordan vores forretning har udviklet sig," siger Daniel Alegre til The Wall Street Journal uden dog at kommentere på, hvordan Google i dag ser på censuren i det folkerige land to år efter det hårde sammenstød.

I stedet fremhæves det, at Google satser på at genvinde kinesernes tillid med sin Shihui-tjeneste fra september, der skal hjælpe brugerne med at søge efter de bedste tilbud på kinesiske handelshjemmesider.   

Spioner på Gmail

Grunden til, at Google i januar 2010 var ved at kaste det kinesiske håndklæde i ringen lå i en stærk kritisk holdning til den kinesiske censur.

Blandt andre Google-stifter Sergey Brin med rødder i Sovjetunionen kaldte udviklingen "totalitær" og "ganske problematisk", og censurkravene ville selskabet simpelthen ikke efterleve. 

Derfor truede Google ifølge kinesiske medier med at trække sig helt og aldeles ud af Kina, og senest har Google-stifter og -direktør Larry Page angivet, at Google ikke bløder op i forholdet til Kina.

Gnisten til konflikten blev for alvor tændt, da Google i 2009 opdagede, at nogle kinesiske hackere havde stjålet dele af søgeselskabets proprietære kode for derefter at bruge denne kode til at spionere på kinesiske aktivisters Gmail-konti.

Det førte til, at Google trak sin søgemaskine ud af det kinesiske hovedland og stedet placerede den i Hong Kong, hvor der ikke hersker de samme strikse censurregler, selv om søgninger fra Hong Kong-sitet også blev overvåget til Googles frustration samtidig med, at markedsandelen raslede ned.

I dag sidder Google på lidt under 20 procent af det kinesiske søgemarked, mens den lokale søgemaskine Baidu har en markedsandel på omkring 75 procent.  

Ifølge Daniel Alegre vil en af Google helt store, kommende indsatsområder i Kina blive Android Market, som endnu ikke findes i landet.

Læs også:
Medier: Google forlader nu Kina

Google får smæk i Kina efter censur-stop

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec