Apple sætter ny rekord - sælger som aldrig før

Komponentleverandørernes salgstal steg markant i sidste måned, hvilket er tegn på, at der kan være flere salgsrekorder på vej fra Apple.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Der er flere og flere tegn på, at Apples salgstal vil fortsætte himmelflugten, fremhæver en analytiker.

I et analysenotat til klienter fremhæver Brian White fra Ticonderoga Securities rekordhøje salgstal for december i analytikerens såkaldte Apple Barometer, der giver en oversigt over asiatiske underleverandører af komponenter til Apples produkter.

Salgstallene hos underleverandørerne fra Whites Apple Barometer steg i gennemsnit 9,4 procent fra november til december.

Det er markant set i lyset af et gennemsnitligt månedligt fald for december i de seneste år på 15 procent, oplyser White.

Største decembervækst nogensinde

"Mit Apple Barometer påviser den største vækst for december, som vi nogensinde har målt, og samtidig den første december, hvor salgstallene steg i forhold til måneden før," påpeger White i sit analysenotat.

Han fremhæver desuden en imponerende vækst i salgstallene hos Multi-Fineline Electronics, der producerer fleksible printplader til brug i smartphones og tablets, og som leverer komponenter til Apple.  

Multi-Finelines salgstal for fjerde kvartal 2011 steg med 25 procent i forhold til samme periode året før, påpeger White, der henviser til firmaets foreløbige regnskab.

Selvom dette Apple Barometer kvartalsmæssigt ikke kan sammenlignes med Apples omsætning - der er en indbygget forsinkelse, mellem hvornår leverandørerne offentliggør deres salgstal og hvornår Apple producerer og sælger sine produkter - så forventer White og andre analytikere at se et rekordsættende kvartal for Apple, når selskabet offentliggør sit regnskab senere på måneden.

Prognosen fra White lyder nu på, at Apple har solgt 5,2 millioner Mac-computere, 10,9 millioner iPads og 29,9 millioner iPhones i løbet af fjerde kvartal 2011.

Andre analytikere sætter salgstallene endnu højere.

Brian Marshall fra International Strategy & Investment Group vurderer, at Apple har solgt 5,3 millioner Mac-computere, 14 millioner iPads og hele 32 millioner iPhones i løbet af det kvartal, der sluttede 31. december 2011.

Hvis Marshalls optimisme er velbegrundet, så vil Apple offentliggøre salgsrekorder for alle tre produkter og bryde sine egne rekorder for iPad og iPhone med adskillige millioner enheder.

Apple vil offentliggøre sit regnskab for fjerde kvartal og herunder salgstallene for de forskellige produkter tirsdag 24. januar.

Oversat af Thomas Bøndergaard

IT-Forsyningen I/S

It-arkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil