Sådan ser en typisk dansk it-iværksætter ud

Her kan du se, hvordan profilen på en dansk it-iværksætter ser ud. Få også svaret på, hvordan den økonomiske krise påvirker it-iværksætteriet.

Artikel top billede

Læs mere:

Derfor bliver flere og flere danskere it-iværksættere

Derfor kan it-iværksætteri afgøre Danmarks fremtid

Erhvervs- og Byggestyrelsen har på baggrund af en undersøgelse af mange tusinde iværksættere fundet frem til, hvordan den typiske iværksætter ser ud i Danmark.

Computerworld har taget de it-relaterede iværksættere ud af undersøgelsen for at få et indblik i, hvilke egenskaber der kendetegner en dansk it-iværksætter. 

Her tegner der sig nogle markante tendenser og meget tydelige udsving på blandt andet køn og geografi.

Meget kort fortalt er en it-iværksætter en mand midt i livet, som kommer fra hovedstaden.

Mandlige it-iværksættere er nemlig langt mere dominerende i billedet end de kvindelige. I øvrigt er det aldersgruppen fra 30 til 49 år, som udgør langt den største gruppe af iværksættere.


En dansk it-iværksætter er oftest en mand: Kilde: Erhvervs- og Byggestyrelsen, Grafik: Computerworld.

Iværksætternes uddannelsesniveau er svært at definere entydigt, men personer med en erhvervsuddannelse tegner sig for omkring 40 procent af alle iværksætterne.

Langt de fleste iværksættere har haft erhvervserfaring som lønmodtagere, før de starter egen virksomhed, men lidt overraskende starter cirka 70 procent af alle iværksætterne virksomhed inden for en branche, som de ikke har et direkte kendskab til.

Du kan læse mere i Iværksætterindeks 2011

Hovedstaden trækker

Region Hovedstaden står for langt den største andel af de nye virksomheder, og det er også her, man finder de fleste nye jobskabelser blandt vækstiværksætterne, som er nye firmaer, der har mere end fem ansatte.

Region Hovedstaden bidrager med cirka 45 procent af de job, der i alt blev skabt af danske vækstiværksættere.

Region Sjælland og Region Nordjylland har den laveste vækst.


Region hovedstaden dominerer iværksætteriet. Tallene er for alle iværksættere. Kilde: Erhvervs- og Vækstministeriets Iværksætterindeks 2011.

Sådan rammer krisen it-iværksætterne


Samlet set har de seneste år tæret hårdt på antallet af nystartede virksomheder i Danmark.

Kurven viser udsving for alle nye iværksættere i Danmark fra 2001 til 2011.


2008 og 2009 var meget hårde år for alle de danske iværksættere. Kilde: Erhvervs- og Vækstministeriets Iværksætterindeks 2011.

Men tendensen ser anderledes ud blandt it-iværksættere, der generelt har større iver for at komme i gang.


Danske it-iværksættere klarer sig bedre end gennemsnittet. Kilde: Erhvervs- og Byggestyrelsen, Grafik: Computerworld.

De forskelle kan du få en detaljeret forklaring på her.

Globale iværksættere

Hvis man ser på, hvordan danske iværksættere klarer sig globalt, ligger vi langt nede på listen. Danmark ligger på en 23. plads.

I top-lande som Chile, Mexico og Brasilien, der har et relativt lavere velstandsniveau, har en stor andel af iværksættere drevet af nødvendighed. 

Der er således stadig relativt få danskere, som etablerer egen virksomhed. Danmark hører dermed fortsat til i bunden af OECD-landene på dette felt. Det har ikke været muligt at finde tal alene for it-iværksættere på verdensplan.


Andel af befolkningen i alderen 18-64 år, der enten er i gang med at starte en virksomhed eller allerede driver en nystartet virksomhed yngre end 3,5 år. Kilde: GEM 2007, 2008, 2009, 2010. Grafik: Dansk Industri.

Om tallene

De tal, Erhvervs- og Byggestyrelsen har fundet frem til Computerworld, kommer fra de seks kategorier, der tydeligt har med it at gøre. Det er disse kategorier, der bruges til at illustrere it-branchen i artiklen:

- Computerprogrammering.

- Konsulentbistand vedrørende informationsteknologi.

- Computer facility management.

- Anden it-servicevirksomhed.

- Databehandling, webhosting og lignende serviceydelser.

Læs mere:

Derfor bliver flere og flere danskere it-iværksættere

Derfor kan it-iværksætteri afgøre Danmarks fremtid

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest