Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Fejl i TDC's backbone sendte 30.000 kunder i sort

30.000 kunder blev ramt, da en routerfejl fik TDC's backbone-net til at gå delvist ned.

Læs også:

TDC-nedbrud sendte politiets it-systemer i sort

Det var en softwarefejl i en ip-router på TDC's backbone-net, som tirsdag sendte politiet og 30.000 andre større eller mindre kunder i sort i op til et par timer.

Nedbruddet fandt sted tirsdag omkring 17.30 og betød blandt andet, at politiet var uden telefoner og kontakt til it-systemerne et par timer.

Hos TDC fortæller teknologidirektør Jess Ibsen, at routeren, der står i Albertslund, gik i et såkaldt software-loop.
Uheldigvis trak den også en router på sekundær-siden, som befinder sig på Borups Allé i København, med ned, fortæller han.

"Loop'en breder sig til sekundær-siden, og så må vi starte begge dele op igen," siger han.

Han fortæller, at det formodentlig er en fejl i softwaren, som fik routeren til at fejle og dermed sende en strækning i TDC's backbone-net ud af drift.

"Leverandøren sidder med logfilerne for at prøve at finde ud af, hvad der er tale om," siger han og understreger, at det ikke var det samlede backbone-net som gik ned, men kun strækningen mellem Albertslund og Borups Allé.  

Han håber på, at leverandøren kan klarlægge årsagen til softwarefejlen, så TDC kan undgå, at noget lignende sker igen.

Alarm: Noget er helt galt
Det er de automatiske overvågningssystemer af trafikken, der advarede TDC's personale om, at noget var helt galt med netværket. 

Han fortæller, at det tog en times tid at få lokaliseret fejlen, og at man konkluderede, at det blev nødvendigt at gennemføre en nedlukning og efterfølgende opstart af de to routere. 

Det var den sidste del af operationen, som tog længst tid.

"De her store backbone-routere er ekstremt komplekse. Det tager meget lang tid at starte dem op. Det er ikke som med en pc," siger han.  

Samtidig skulle flere andre systemenheder i netværket genstartes for at sikre, at de igen fik korrekte ip-adresser på netværket. 

"Det kan eksempelvis være firewalls, der lige skal genstartes en gang, for at kunne komme med igen," siger Jess Ibsen.
 
Det kan være forklaringen
Han fortæller, at tirsdagens nedbrud ramte omkring 30.000 kunder, som primært kom fra Norden. Fejl i TDC's backbone sker ifølge teknologichefen uhyre sjældent, måske en gang hvert andet år.

Ifølge Jess Ibsen har TDC ikke ændret på softwaren for nyligt. Men han peger på, at fejl, man ikke tidligere har set, pludselig kan vise sig, fordi trafikmønsteret ændrer sig. 

"Det, leverandøren så gør, er at holde vores specifikke releases op mod, hvad de måtte have af fejlmeldinger fra andre kunder. Og ellers graver de loggen igennem for at finde en årsag til nedbruddet," siger han.

Læs også:

TDC-nedbrud sendte politiets it-systemer i sort




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere