Fejl i TDC's backbone sendte 30.000 kunder i sort

30.000 kunder blev ramt, da en routerfejl fik TDC's backbone-net til at gå delvist ned.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC-nedbrud sendte politiets it-systemer i sort

Det var en softwarefejl i en ip-router på TDC's backbone-net, som tirsdag sendte politiet og 30.000 andre større eller mindre kunder i sort i op til et par timer.

Nedbruddet fandt sted tirsdag omkring 17.30 og betød blandt andet, at politiet var uden telefoner og kontakt til it-systemerne et par timer.

Hos TDC fortæller teknologidirektør Jess Ibsen, at routeren, der står i Albertslund, gik i et såkaldt software-loop.
Uheldigvis trak den også en router på sekundær-siden, som befinder sig på Borups Allé i København, med ned, fortæller han.

"Loop'en breder sig til sekundær-siden, og så må vi starte begge dele op igen," siger han.

Han fortæller, at det formodentlig er en fejl i softwaren, som fik routeren til at fejle og dermed sende en strækning i TDC's backbone-net ud af drift.

"Leverandøren sidder med logfilerne for at prøve at finde ud af, hvad der er tale om," siger han og understreger, at det ikke var det samlede backbone-net som gik ned, men kun strækningen mellem Albertslund og Borups Allé.  

Han håber på, at leverandøren kan klarlægge årsagen til softwarefejlen, så TDC kan undgå, at noget lignende sker igen.

Alarm: Noget er helt galt
Det er de automatiske overvågningssystemer af trafikken, der advarede TDC's personale om, at noget var helt galt med netværket. 

Han fortæller, at det tog en times tid at få lokaliseret fejlen, og at man konkluderede, at det blev nødvendigt at gennemføre en nedlukning og efterfølgende opstart af de to routere. 

Det var den sidste del af operationen, som tog længst tid.

"De her store backbone-routere er ekstremt komplekse. Det tager meget lang tid at starte dem op. Det er ikke som med en pc," siger han.  

Samtidig skulle flere andre systemenheder i netværket genstartes for at sikre, at de igen fik korrekte ip-adresser på netværket. 

"Det kan eksempelvis være firewalls, der lige skal genstartes en gang, for at kunne komme med igen," siger Jess Ibsen.
 
Det kan være forklaringen
Han fortæller, at tirsdagens nedbrud ramte omkring 30.000 kunder, som primært kom fra Norden. Fejl i TDC's backbone sker ifølge teknologichefen uhyre sjældent, måske en gang hvert andet år.

Ifølge Jess Ibsen har TDC ikke ændret på softwaren for nyligt. Men han peger på, at fejl, man ikke tidligere har set, pludselig kan vise sig, fordi trafikmønsteret ændrer sig. 

"Det, leverandøren så gør, er at holde vores specifikke releases op mod, hvad de måtte have af fejlmeldinger fra andre kunder. Og ellers graver de loggen igennem for at finde en årsag til nedbruddet," siger han.

Læs også:

TDC-nedbrud sendte politiets it-systemer i sort

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S