Tele-priskrig tvinger Telenor til at svinge sparekniven

Telefirmaet Telenor gennemfører større fyringsrunde i Danmark.

Artikel top billede

Foto: Lotus Head.

Læs også:

Telegigant og dansk fagforbund slås efter fyringer

TDC: Derfor skærer vi 500 stillinger bort

"Telenor tilpasser sin organisation for at imødekomme et forventet pres på omsætningen og indtjeningen i 2012 som følge af den fortsat hårde konkurrence på telemarkedet."

Sådan er ordlyden i den besked, som telefirmaet Telenor har udsendt i forbindelse med fyringen af 30 medarbejdere.

Afskedigelserne gennemføres i dag.

"Den priskrig, som vi har set på markedet i 2011, vil slå fuldt igennem i 2012, og der er derfor behov for at reducere omkostningerne yderligere for at nå vores finansielle målsætninger. Det betyder desværre også, at vi må afskedige godt 30 medarbejdere," siger Jon Erik Haug, administrerende direktør i Telenor.

Antallet af medarbejdere er dog blevet yderligere reduceret i firmaet i gennem 2011, hvor Telenor ikke har genbesat stillinger, der er blevet ledige gennem naturlig afgang.

Ifølge ledelsen har denne politik betydet, at man nu kan 'nøjes' med at fyre de 30 medarbejdere.

"Vi har været tilbageholdende med at genbesætte stillinger og løbende tilpasset vores organisation ved blandt andet at fjerne dobbeltfunktioner. Det gør, at vi har kunnet begrænse antallet af medarbejdere, der bliver berørt," lyder det fra Jon Erik Haug.

"Fyringerne sker kun i Danmark og de rammer på tværs af medarbejdergrupper i virksomheden," oplyser Christian Wulff Søndergaard, kommunikationschef i Telenor.

Han fortæller samtidig, at Telenor har cirka 2.000 ansatte i Danmark.

Vil stadig slå TDC

Trods nedskæringer i mandskabet har televirksomheden dog ikke slækket på ambitionerne i 2012.

"Ændringerne i organisationen ændrer ikke ved, at Telenor fortsat har høje ambitioner i Danmark. Vi vil vinde kampen og er blandt udfordrerne til TDC," siger Jon Erik Haug, der naturligvis beklager situationen:

"Det er en hård dag i dag. Vi må sige farvel til en række gode kolleger, der har leveret en flot indsats for Telenor."

Selskaberne CBB Mobil og BiBoB, der er ejet af Telenor, er ikke omfattet af ændringerne.

Læs også:

Telegigant og dansk fagforbund slås efter fyringer

TDC: Derfor skærer vi 500 stillinger bort

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S