Her vil it-chefen lægge pengene i 2012

En ny undersøgelse viser, hvordan it-cheferne har tænkt sig at bruge penge i 2012.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Her kommer it-chefen til at bruge penge i 2012

Analysehuset Gartner har udspurgt 2.335 CIO'er om deres budgetter og prioriteter for 2012.

I langt de fleste virksomheder vil it-budgetterne i 2012 blive holdt på niveau med 2011.

Dog skærer europæiske og nordamerikanske virksomheder cirka en halv procent af it-afdelingernes budgetter.

Konklusionen på Gartners rundspørge er derfor, at it-personalet skal levere på stadig flere områder uden at bruge flere penge.

Alligevel er ambitionerne store hos de 2.335 it-chefer, der har deltaget i undersøgelsen.

Trods de begrænsede budgetter er CIO'ens førsteprioritet i 2012 at skabe vækst i virksomheden.

Nye opgaver

It-personalet har fået ansvarsområder, der rækker udover driften af virksomhedens interne it-systemer. Og i dag er it-afdelingerne typisk en del af forretningen.

Derfor har Gartner da også spurgt til såvel forretningsmæssige ambitioner som teknologiske prioriteter hos it-chefen.

Øverst på listen over forretningsmæssige mål står altså at medvirke til virksomhedens vækst. Derudover ønsker de adspurgte it-chefer også at tiltrække nye kunder, reducere udgifter, udvikle nye produkter, øge effektiviteten og meget andet.

Se faktaboks til højre for den komplette liste.

Alle disse forretningsprioriteter er tæt forbundet med it-chefernes top 10 over tekniske prioriteringer.

Det er nemlig gennem forskellige kombinationer af disse teknologier, at it-cheferne håber at nå deres forretningsmæssige mål. For eksempel kan mobility kombineres med business intelligence til at forbedre fjernsalg. 

Sådan skal pengene bruges

De 2.335 it-chefer, der har deltaget i Gartners verdensomspændende undersøgelse, råder til sammen over 1.871 milliarder kroner i it-budgetter.

Ifølge Gartners resultater vil it-cheferne formentlig bruge disse penge på alt fra business intelligence og sikkerhed til cloud computing og mobile teknologier.

Dog kan vi forvente, at der vil blive brugt en stor portion på særligt analytics og business intelligence og mobile teknologier, da de ligger højt på prioriteringslisten.

Se faktaboks til højre for den komplette liste.

Læs også:

Her kommer it-chefen til at bruge penge i 2012

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S