Danskerne må se langt efter ny Apple-tjeneste

Apple åbner for sin nye net-tjeneste i flere og flere lande. Danmark står - igen - sidst i køen.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

Computerworld News Service: Det var MacRumors, der som de første kunne fortælle nyheden om, at iTunes Match nu er blevet gjort tilgængelig i 19 nye lande i Europa og Sydamerika.
Det mere end fordobler antallet af lande, hvor servicen er tilgængelig.

De nye markeder er Argentina, Bolivia, Chile, Colombia, Costa Rica, den Dominikanske Republik, Ecuador, El Salvador, Estland, Guatemala, Honduras, Letland, Litauen, Holland, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru og Venezuela.

På nuværende tidpunkt findes tjenesten altså i 37 lande - men ikke i Danmark.

Apple lancerede iTunes Match i november som en del af 10.5.1-opdateringen til iTunes. På det tidspunkt var det kun kunder i USA, der fik adgang til tjenesten.

iTunes Match gemmer hele brugerens musikbibliotek i skyen for knap 150 kroner om året.

Hvad bedre er, at iTunes Match sparer båndbredde ved at identificere hvilke sange i biblioteket, der allerede findes i iTunes Store, og kun uploader sange uden match. Musikken bliver streamet fra iCloud ved en kvalitet på 256-Kbps.

Den internationale ekspansion af iTunes Match blev indledt i december, først i Australien og Storbritannien og derefter i andre vesteuropæiske lande.

Ekspansionen er hver gang sket i forbindelse med landespecifikke aftaler med copyrightindehavere på de nye markeder, og som MacRumor også har bemærket, så skete denne uges ekspansion på det hollandske marked først efter indgåelsen af en aftale med den hollandske copyright-organisation Buma/Stemra.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job