Danskerne må se langt efter ny Apple-tjeneste

Apple åbner for sin nye net-tjeneste i flere og flere lande. Danmark står - igen - sidst i køen.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

Computerworld News Service: Det var MacRumors, der som de første kunne fortælle nyheden om, at iTunes Match nu er blevet gjort tilgængelig i 19 nye lande i Europa og Sydamerika.
Det mere end fordobler antallet af lande, hvor servicen er tilgængelig.

De nye markeder er Argentina, Bolivia, Chile, Colombia, Costa Rica, den Dominikanske Republik, Ecuador, El Salvador, Estland, Guatemala, Honduras, Letland, Litauen, Holland, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru og Venezuela.

På nuværende tidpunkt findes tjenesten altså i 37 lande - men ikke i Danmark.

Apple lancerede iTunes Match i november som en del af 10.5.1-opdateringen til iTunes. På det tidspunkt var det kun kunder i USA, der fik adgang til tjenesten.

iTunes Match gemmer hele brugerens musikbibliotek i skyen for knap 150 kroner om året.

Hvad bedre er, at iTunes Match sparer båndbredde ved at identificere hvilke sange i biblioteket, der allerede findes i iTunes Store, og kun uploader sange uden match. Musikken bliver streamet fra iCloud ved en kvalitet på 256-Kbps.

Den internationale ekspansion af iTunes Match blev indledt i december, først i Australien og Storbritannien og derefter i andre vesteuropæiske lande.

Ekspansionen er hver gang sket i forbindelse med landespecifikke aftaler med copyrightindehavere på de nye markeder, og som MacRumor også har bemærket, så skete denne uges ekspansion på det hollandske marked først efter indgåelsen af en aftale med den hollandske copyright-organisation Buma/Stemra.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos