Danskerne må se langt efter ny Apple-tjeneste

Apple åbner for sin nye net-tjeneste i flere og flere lande. Danmark står - igen - sidst i køen.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

Computerworld News Service: Det var MacRumors, der som de første kunne fortælle nyheden om, at iTunes Match nu er blevet gjort tilgængelig i 19 nye lande i Europa og Sydamerika.
Det mere end fordobler antallet af lande, hvor servicen er tilgængelig.

De nye markeder er Argentina, Bolivia, Chile, Colombia, Costa Rica, den Dominikanske Republik, Ecuador, El Salvador, Estland, Guatemala, Honduras, Letland, Litauen, Holland, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru og Venezuela.

På nuværende tidpunkt findes tjenesten altså i 37 lande - men ikke i Danmark.

Apple lancerede iTunes Match i november som en del af 10.5.1-opdateringen til iTunes. På det tidspunkt var det kun kunder i USA, der fik adgang til tjenesten.

iTunes Match gemmer hele brugerens musikbibliotek i skyen for knap 150 kroner om året.

Hvad bedre er, at iTunes Match sparer båndbredde ved at identificere hvilke sange i biblioteket, der allerede findes i iTunes Store, og kun uploader sange uden match. Musikken bliver streamet fra iCloud ved en kvalitet på 256-Kbps.

Den internationale ekspansion af iTunes Match blev indledt i december, først i Australien og Storbritannien og derefter i andre vesteuropæiske lande.

Ekspansionen er hver gang sket i forbindelse med landespecifikke aftaler med copyrightindehavere på de nye markeder, og som MacRumor også har bemærket, så skete denne uges ekspansion på det hollandske marked først efter indgåelsen af en aftale med den hollandske copyright-organisation Buma/Stemra.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job