Teleselskaber: Vi har alt for svært ved at klage

Teleselskaberne mener, at de har for svært ved at klage over kommuner.

Artikel top billede

Læs også: Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster.

Teleselskaberne mener, at deres muligheder for at klage over kommuner, der hæver lejepriserne for plads til mobilmaster, er alt for dårlige, skriver Børsen.

Det sker, efter avisen torsdag skrev, at teleanalytiker John Strand, Strand Consult, havde meldt kommuner til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, fordi de ifølge materiale, som John Strand har indsamlet, pludselig har hævet lejepriserne for pladserne.

Det kan du læse mere om her.

"Teleselskaberne har reelt ingen forhandlingsmuligheder over for kommunerne, hvis man vil klage over lejeudgifterne," siger direktør for Telekommunikationsindustrien, Jakob Willer, til Børsen.

Han peger desuden overfor avisen på, at de private lodsejere, som teleselskaberne også lejer grunde til mobilmaster hos, også er begyndt at sætte priserne op.

Voldgiftssag

Ifølge avisen skal uenigheder om lejepriserne afgøres i en voldgift.

Kan man her ikke nå til enighed, skal sagen afgøres af en opmand, hvis grundlag skal udarbejdes af den samme kommune, der er part i sagen.

"Voldgiftssystemet er ikke i praksis brugbart til at afgøre en markedsleje for opsætning af master til mobiltelefoni," siger Jakob Lind, projektchef i TDC, til Børsen.

Læs også: Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S