Sådan fungerer Apples nye gratis e-bogs-software

Apple har lanceret tre stykker software, der skal give selskabets iPad et boost som e-bogs-platform.

Artikel top billede

Læs også:

Apple-event på torsdag: Det kan du vente dig

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet

Helt som ventet kom Apples medie-event torsdag aften til at handle om fremtidens e-bøger.

Selskabet fremviste tre stykker software, der hver især skal være med til at gøre selskabets iPad og iPhone til omdrejningspunkt for moderne, interaktive e-bøger.

For at begynde med udgangspunket: Apple iBooks Author er en gratis app, der kan hentes til Mac OS X Lion.

Med softwaren kan man selv sætte ens e-bøger op, så layoutet bliver pænt og professionelt.

Det sker ved hjælp af en række skabeloner, og idéen er, at både amatører-forfattere og bog-forlag skal kunne bruge softwaren - men også at eksempelvis en underviser kan droppe PowerPoint-præsentationen og i stedet bruge iBooks Author til at udbrede sin viden til de studerendes iPads.

Vi har haft fingrene i iBooks Author, og umiddelbart ser det ud til at kunne være en nem og overbevisende indgang til e-bogsmarkedet - hvis man altså ellers har noget fornuftigt litteratur at hælde igennem softwaren.

Det er dog ikke kun det professionelle layout, der er interessant, men ligeså meget de interaktive muligheder, man får med iBooks Author.

Det er muligt at integrere gallerier, video, interaktive diagrammer og 3D-illustrationer i e-bøgerne ved hjælp af den nye Apple-software.

Det sker ved at vælge "Widgets" i iBooks Author.

Apple præsenterede softwaren ved en for en gang skyld knapt så medie-hysteriske event i New York.

"Nutidens studerende er vokset op med teknologi. iPod, iPad, computer - det er de måder, de interagerer på med verden. De har brug for en bog, der er lavet til den måde, de lærer på," skriver Apple blandt andet om de nye software-lanceringer.

iPad-brugerne kan hente e-bøgerne via den nye iBooks 2-app.

"iBooks 2 vil lade studerende lære om solsystemet eller en skyskrabers fysik med fantastiske nye, interaktive e-bøger, der kommer til live med blot en enkelt bevægelse med fingeren," lyder det fra Apple.

Samtidig har Apple lanceret en app til tjenesten iTunes U - der indeholder undervisnings-indhold, som man tidligere har kunnet tilgå via iTunes.

Trods store forventninger har denne tjeneste aldrig opnået den store udbredelse, og det er det, Apple nu forsøger at lave om på.

Der er ingen tvivl om, at Apple har set, at mange undervisnings-institututioner allerede er begyndt at gøre brug af iPad'en, og det er den tendens, selskabet nu vil forsøge at sætte turbo på med de tre nye stykker software.

Mens Apples tiltag rent teknologisk kan noget, vi ikke hidtil har set, så er der en række praktiske udfordringer, hvis det skal blive en succes.

Dels kræver det, at de studerende rent faktisk har en iPad, dels er digital publicering ofte forbundet med en række rettighedsmæssige problemstillinger.

Det ventes i øvrigt, at Apple vil lancere en iPad 3 senere i år, og nogle mener sågar at vide, at de kan ske allerede i februar eller marts.

Læs også:

Apple-event på torsdag: Det kan du vente dig

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration