Sådan fungerer Apples nye gratis e-bogs-software

Apple har lanceret tre stykker software, der skal give selskabets iPad et boost som e-bogs-platform.

Artikel top billede

Læs også:

Apple-event på torsdag: Det kan du vente dig

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet

Helt som ventet kom Apples medie-event torsdag aften til at handle om fremtidens e-bøger.

Selskabet fremviste tre stykker software, der hver især skal være med til at gøre selskabets iPad og iPhone til omdrejningspunkt for moderne, interaktive e-bøger.

For at begynde med udgangspunket: Apple iBooks Author er en gratis app, der kan hentes til Mac OS X Lion.

Med softwaren kan man selv sætte ens e-bøger op, så layoutet bliver pænt og professionelt.

Det sker ved hjælp af en række skabeloner, og idéen er, at både amatører-forfattere og bog-forlag skal kunne bruge softwaren - men også at eksempelvis en underviser kan droppe PowerPoint-præsentationen og i stedet bruge iBooks Author til at udbrede sin viden til de studerendes iPads.

Vi har haft fingrene i iBooks Author, og umiddelbart ser det ud til at kunne være en nem og overbevisende indgang til e-bogsmarkedet - hvis man altså ellers har noget fornuftigt litteratur at hælde igennem softwaren.

Det er dog ikke kun det professionelle layout, der er interessant, men ligeså meget de interaktive muligheder, man får med iBooks Author.

Det er muligt at integrere gallerier, video, interaktive diagrammer og 3D-illustrationer i e-bøgerne ved hjælp af den nye Apple-software.

Det sker ved at vælge "Widgets" i iBooks Author.

Apple præsenterede softwaren ved en for en gang skyld knapt så medie-hysteriske event i New York.

"Nutidens studerende er vokset op med teknologi. iPod, iPad, computer - det er de måder, de interagerer på med verden. De har brug for en bog, der er lavet til den måde, de lærer på," skriver Apple blandt andet om de nye software-lanceringer.

iPad-brugerne kan hente e-bøgerne via den nye iBooks 2-app.

"iBooks 2 vil lade studerende lære om solsystemet eller en skyskrabers fysik med fantastiske nye, interaktive e-bøger, der kommer til live med blot en enkelt bevægelse med fingeren," lyder det fra Apple.

Samtidig har Apple lanceret en app til tjenesten iTunes U - der indeholder undervisnings-indhold, som man tidligere har kunnet tilgå via iTunes.

Trods store forventninger har denne tjeneste aldrig opnået den store udbredelse, og det er det, Apple nu forsøger at lave om på.

Der er ingen tvivl om, at Apple har set, at mange undervisnings-institututioner allerede er begyndt at gøre brug af iPad'en, og det er den tendens, selskabet nu vil forsøge at sætte turbo på med de tre nye stykker software.

Mens Apples tiltag rent teknologisk kan noget, vi ikke hidtil har set, så er der en række praktiske udfordringer, hvis det skal blive en succes.

Dels kræver det, at de studerende rent faktisk har en iPad, dels er digital publicering ofte forbundet med en række rettighedsmæssige problemstillinger.

Det ventes i øvrigt, at Apple vil lancere en iPad 3 senere i år, og nogle mener sågar at vide, at de kan ske allerede i februar eller marts.

Læs også:

Apple-event på torsdag: Det kan du vente dig

Fire grunde til at vælge en e-bogslæser - og ikke en tablet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland