Nu skal alle Google-brugere tvinges over på Google+

Google vil med et smart snuptag sørge for, at de store horder af internetbrugere buldrer ind på Google+.

Artikel top billede

Læs også:

Google+ og de mange millioner ubrugelige brugere

Google har mere end travlt med at forsikre verden om, at Google+ allerede er en succes - og nok skal vokse sig endnu større i de kommende år.

I sidste uge kunne Google-chef Larry Page berette, at Google+ nu har 90 millioner brugere på globalt plan.

"Jeg er meget spændt på, hvad vi kan gøre i 2012 - der er fantastiske muligheder for at hjælpe vores brugere og for at få vores virksomhed til at vokse," forklarer Larry Page i et blogindlæg.

Allerede nu står det så klart, hvordan Google vil realisere de mål: Brugere af alle Google-tjenester skal tvinges til at bruge Google+.

Flere medier skriver, at det nu ikke længere er muligt at oprette en Google-konto uden samtidig også at oprette en Gmail og sige ja tak til at være på Google+.

Sådan gør Google

Konkret betyder det altså, at du ikke kan oprette eksempelvis en YouTube-konto uden samtidig at blive en del af Gmail og Google+.

Når man har indtastet de gængse bruger-oplysninger ved oprettelsen af en ny profil, bliver man ført videre til en side, hvor man skal oprette en decideret Google+ profil.

Mens man som bruger naturligvis bare kan lade være med at bruge mailen og det sociale netværk, så er det interessant, at tiltaget kommer, samtidig med at Google har ganske travlt med at fortælle om, hvor hurtigt Google+ vokser.

"Din Google-konto er mere end bare søgning," skriver Google på siden, hvor man kan oprette en Google-konto.

"Når nu du har en Google-konto, skal du oprette din Google-profil. Med den kan du repræsentere dig selv offentligt på nettet og gøre det nemt for dine venner og din familie at finde hinanden," lyder det videre fra fra Googles side.

Læs også:

Google+ og de mange millioner ubrugelige brugere

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S