Hm, hvad skal jeg købe? I hvert fald ikke en pc

Flere og flere europæere vender ryggen til pc'en, når de skal ud og købe ny elektronik.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De europæiske forbrugere er hastigt ved at miste interessen for de traditionelle pc'er, viser nye tal fra IDC, der beskriver et vedholdende dyk i salget i løbet af 2011.

Tallene antyder, at rygterne om den traditionelle pc's nærtforestående død måske ikke alligevel har været voldsomt overdrevne.

I løbet af 2011 blev der i Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA-regionen) solgt 103 millioner enheder, hvilket udgør et fald på syv procent i forhold til året før.

Isoleret set ligger salgsdykket i Europa på 11,2 procent, hvor der er salgsnedgang for femte kvartal i træk.

Denne nedgang kommer til udtryk både i erhvervs- og forbrugssektorerne, men forbrugerne er med en efterspørgsel, der er 16,1 procent lavere end forrige kvartal, tilsyneladende hurtigst til at forlade den gammeldags pc.

IDC afviser, at dette fald i efterspørgslen kan være påvirket af harddisk-manglen forårsaget af oversvømmelserne i Thailand, med den forklaring at de pc'er, der blev solgt i perioden før jul, var blevet leveret, før oversvømmelserne kunne have påvirket lagerbeholdningerne eller priserne.

Hvis ikke det er udbuddet, hvad er det så, der påvirker efterspørgslen?

IDC peger på en blanding af økonomisk usikkerhed og fremkomsten af nye typer af apparater såsom tablets og smartphones, der fortsat nyder godt af stigende salgstal.

De faldende salgstal på pc-fronten rammer visse leverandører hårdere end andre, hvor taiwanske Acer måbende kunne registrere et salgsdyk i fjerde kvartal 2011 på hele 24,4 procent.

Også Hewlett-Packard og flere mindre systembyggere oplever nedgang, mens Asus og Lenovo (der har opkøbt tyske Medion) oplever stor fremgang på henholdsvis 14,7 og 35,5 procent. Så det er ikke alle, der lider.

"Af frygt for et svagt julesalg til forbrugerne og nedgang i den kommercielle efterspørgsel var detailhandlerne og distributørerne tilbageholdende med at placere nye ordrer for at undgå en lagerophobning i stil med sidste år," forklarer IDC's analysechef for pc'er, Eszter Morvay.

IDC's nyeste tal for USA bekræfter noget nær de dårligste salgstal i 10 år med et fald i fjerde kvartal på 6,7 procent i forhold til samme periode året før. Det ringe salg i 2011 kommer efter, at salget på verdensplan gik over forventning i 2010.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job