Hm, hvad skal jeg købe? I hvert fald ikke en pc

Flere og flere europæere vender ryggen til pc'en, når de skal ud og købe ny elektronik.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De europæiske forbrugere er hastigt ved at miste interessen for de traditionelle pc'er, viser nye tal fra IDC, der beskriver et vedholdende dyk i salget i løbet af 2011.

Tallene antyder, at rygterne om den traditionelle pc's nærtforestående død måske ikke alligevel har været voldsomt overdrevne.

I løbet af 2011 blev der i Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA-regionen) solgt 103 millioner enheder, hvilket udgør et fald på syv procent i forhold til året før.

Isoleret set ligger salgsdykket i Europa på 11,2 procent, hvor der er salgsnedgang for femte kvartal i træk.

Denne nedgang kommer til udtryk både i erhvervs- og forbrugssektorerne, men forbrugerne er med en efterspørgsel, der er 16,1 procent lavere end forrige kvartal, tilsyneladende hurtigst til at forlade den gammeldags pc.

IDC afviser, at dette fald i efterspørgslen kan være påvirket af harddisk-manglen forårsaget af oversvømmelserne i Thailand, med den forklaring at de pc'er, der blev solgt i perioden før jul, var blevet leveret, før oversvømmelserne kunne have påvirket lagerbeholdningerne eller priserne.

Hvis ikke det er udbuddet, hvad er det så, der påvirker efterspørgslen?

IDC peger på en blanding af økonomisk usikkerhed og fremkomsten af nye typer af apparater såsom tablets og smartphones, der fortsat nyder godt af stigende salgstal.

De faldende salgstal på pc-fronten rammer visse leverandører hårdere end andre, hvor taiwanske Acer måbende kunne registrere et salgsdyk i fjerde kvartal 2011 på hele 24,4 procent.

Også Hewlett-Packard og flere mindre systembyggere oplever nedgang, mens Asus og Lenovo (der har opkøbt tyske Medion) oplever stor fremgang på henholdsvis 14,7 og 35,5 procent. Så det er ikke alle, der lider.

"Af frygt for et svagt julesalg til forbrugerne og nedgang i den kommercielle efterspørgsel var detailhandlerne og distributørerne tilbageholdende med at placere nye ordrer for at undgå en lagerophobning i stil med sidste år," forklarer IDC's analysechef for pc'er, Eszter Morvay.

IDC's nyeste tal for USA bekræfter noget nær de dårligste salgstal i 10 år med et fald i fjerde kvartal på 6,7 procent i forhold til samme periode året før. Det ringe salg i 2011 kommer efter, at salget på verdensplan gik over forventning i 2010.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car