Derfor går det så godt med Linux i virksomhederne

En stor spørgeundersøgelse fra Linux Foundation viser, at især to tendenser driver erhvervslivets stigende anvendelse af Linux på bekostning af Windows og Unix.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det er muligt, at de globale økonomiske forhold fortsat lægger en dæmper på forbruget hos erhvervslivets it-afdelinger, men det afholder ikke de store virksomheder fra at tilføje flere Linux-servere til deres drift.

Faktisk svarer hele 80 procent af respondenterne i en ny spørgeundersøgelse fra Linux Foundation, at de ikke alene har tilføjet nye Linux-servere i løbet af sidste 12 måneder, men at de endda planlægger at tilføje endnu flere enten inden for de næste 12 måneder eller løbende de næste fem år.

Til sammenligning svarer kun knap 22 procent, at de planlægger at øge antallet af Windows-servere, mens mere end en fjerdedel af respondenterne planlægger at reducere antallet af Windows-servere i løbet af de næste fem år, fremhæver Linux Foundation.

Denne nye rapport følger op på en lignende spørgeundersøgelse, der blev offentliggjort i oktober 2010, og dens konklusioner maler et endnu mere rosenrødt billede af de kommende år for Linux.

Den komplette rapport, Linux Adoption Trends 2012: A Survey of Enterprise End Users, kan downloades fra Linux Foundations website.

Ny applikationer

Linux Foundations spørgeundersøgelse er udført i samarbejde med Yeoman Technology Group sidst på året 2011. Der kom svar fra næsten 1.900 personer, men rapporten fokuserer på data fra verdens største virksomheder og statslige organisationer, som her er repræsenteret af 428 respondenter fra organisationer med en årlig omsætning på minimum 500 millioner dollar, hvilket er knap 2,9 milliarder kroner i dagens kurs, og mindst 500 ansatte.

Over 71 procent af denne gruppe af respondenter svarer, at størstedelen af deres Linux-udrulninger i løbet af de sidste to år har været til helt nye applikationer og services, mens migrationer til Linux primært sker fra forældede Windows- og Unix-systemer.

Næsten 70 procent svarer, at de planlægger i løbet af det kommende år at øge anvendelsen af Linux til missionskritiske opgaver.

Linux Foundation vurderer, at en stor del af væksten for Linux hos de store virksomheder kommer fra de to aktuelle tendenser cloud computing og den såkaldte big data, der handler om analyse og håndtering af meget store datamængder.

Over 75 procent af respondenterne gav udtryk for at være bekymrede for at have kapacitet til at understøtte big data og næsten 72 procent vælger Linux til dette formål.

Til sammenligning svarer kun knap 36 procent, at de planlægger at anvende Windows til at imødekomme kravene fra denne nye tendens.

Pris og sikkerhed er vigtig

Til spørgsmålet om, hvorfor de vælger Linux, angiver respondenterne som de tre største fordele de samlede ejerskabsomkostninger (total cost of ownership, TCO), sættet af funktioner samt den generelle sikkerhed.

Der er i svarene til spørgeundersøgelsen bred enighed om Linux' overlegne sikkerhed, idet mere end to tredjedele af respondenterne indikerer, at de anser Linux for at være mere sikker end andre styresystemer.

Af andre grunde til at vælge Linux angiver respondenterne, at der er mindre leverandør-lock-in, samt ting som kildekodens åbenhed og langsigtede forretningsmæssige perspektiver.

Sammenlignet med Linux Foundations første spørgeundersøgelse på dette område er der i denne anden omgang færre respondenter, der peger på forhindringer til Linux' succes.

Tekniske udfordringer angives af kun godt 12 procent - hvilket er et fald 40 procent siden 2010 - mens antallet af respondenter, der angiver opfattelsen blandt ledelsen som en udfordring, er faldet med 22 procent.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S