Nets: Sådan har vi fået nedbragt ventetiderne

Der har været ekstreme ventetider, men flere tiltag har nu ændret situationen, lyder det fra Nets.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Historien om en dansk iværksætters kamp mod Nets.

Sådan ser en typisk dansk it-iværksætter ud

Den danske iværksætter Jacob Holm, der sælger kontormøbler via nettet, havde hele sin webbutik klar.

Websiden var helt klar til at præsentere varelageret, som ligeledes stod klar på lageret.

Ikke desto mindre tog det næsten to en halv måned, før han kunne sælge sin første kontorstol.

Det var nemlig den tid, det tog for Nets at få etableret den betalingsløsning, der skulle inddrive pengene for salget og dermed var afgørende for, at Jacob Holm kunne komme i gang.
Du kan læse hele historien om Office2go her.

Nets: Det er bedre nu
Nets erkender da også, at to en halv måned er alt for lang tid.

Er det normalt, at en kunde skal vente så lang tid på at få en betalingsløsning til en webshop på plads?

"Det korte svar er nej, men desværre kunne nogle kunder, der søgte i slutningen af 2011, opleve ventetider, der svarer til det," fortæller Ulrik Marschall, kommunikationskonsulent i Nets.

Men det skulle ifølge ham være en saga blot.

"Siden december 2011 har ekstra bemanding, ny proces, samt tilretning af systemer fået sagsbehandlingstiden væsentlig ned," lyder det fra Ulrik Marschall.

"Således bør en ansøger til en betalingskortsaftale, der har alt materialet klar, og en hjemmeside, der opfylder lovens krav, kunne forvente en behandlingstid på en til to uger."

Læs også:

Historien om en dansk iværksætters kamp mod Nets.

Sådan ser en typisk dansk it-iværksætter ud

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Head of Development

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S