Stenrig dansk mobil-direktør stopper: Vil ud at flyve

Direktøren for mobilselskabet M1, der blev købt af TDC, stopper. I stedet vil han sætte sig op i en flyvemaskine.

Artikel top billede

I næste måned skal Mads Veiby have nyt visitkort.

I stedet for administrerende direktør for mobilselskabet M1, der i 2009 blev solgt til TDC-koncernen, skal der nu stå iværksætter.

"Jeg stopper nu, fordi jeg har en iværksætter i maven, der bare brænder for at komme ud," siger han til Computerworld.

36-årige Mads Veiby var en af medstifterne af M1 og var hovedaktionær i selskabet frem til salget, der indbragte de tre ejere omkring 170 millioner kroner, oplyser han.

Går ind på spil-markedet

Nogle af pengene fra salget skal nu investeres i nye projekter og sammen med et hold af blandt andet it-folk, rykker Mads Veiby ind på spilmarkedet og går i flæsket på Danske Spil.

"Vi er nogle af de få danskere, der har fået licens. Mange af de andre er fra Malta og Israel," siger Mads Veiby, der taler begejstret om det nye projekt.

Samtidig er han blevet kontaktet af andre iværksættere, som han også vil lave noget med.

Den eneste ting, han er ret sikker på, er, at han ikke kommer tilbage til telebranchen.

"Jeg går aldrig tilbage. Selvom man selvfølgelig skal passe på med at sige aldrig," siger Mads Veiby.

Vil flyve Danmark rundt

Men som 36-årig og god for så mange penge kunne du købe en lænestol og bare...?

"Det kan også være, jeg gør," siger han.

"Jeg har købt en flyver. Så jeg tror, jeg vil flyve rundt til alle øerne. Det har jeg en drøm om, at jeg gerne vil."

"Og så skal jeg nok i arbejdstøjet, når det er klaret," siger Mads Veiby, der i øvrigt oplyser, at flyet er et to-personers sportsfly.

Men iværksætteriet trækker altså i ham. Og her betyder det også noget at have kapital i baghånden selv.

Ifølge Mads Veiby dog mest på den facon, at han nu kan arbejde gratis.

"Jeg skal ikke have løn og har dermed ikke ryggen mod muren. Det er en stor fordel," siger Mads Veiby, der fortæller, at han er ret konservativ med investeringer.

Med bopæl i Aalborg ser han frem til det nye iværksætter-liv og glæder sig over, at M1 fortsat er i gode hænder.

I går meddelte Mads Veiby således de ansatte nyheden, ligesom de også fik af vide, at den nye direktør i M1 bliver Bo Abrahamsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse