Derfor er Nokias milliard-underskud helt fint

En faldende omsætning og minus på bundlinjen i Nokia tolkes positivt af en aktieanalytiker.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Tele-aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank er trods Nokia-underskuddet og den faldende omsætning alligevel positivt overrasket over Nokia-regnskabet.

"Det, jeg hæfter mig ved, er, at man faktisk formår at sælge lidt flere smartphones, end jeg havde regnet med," siger han til Computerworld.

Han forklarer, at det er meget naturligt, at omsætningen falder, og indtjeningen går i minus, når Nokia befinder sig midt i en større trimning af selskabet, hvor man forsøger at følge en strategi, der på sigt skal bringe selskabet tilbage i tele-kampen.

"Det er en periode, de er i lige nu, hvor der er nogle ekstra-omkostninger, men det er ikke nødvendigvis noget, der vil fortsætte. De nye produkter, som Nokia skal leve af i fremtiden, gør det faktisk okay," siger han.

Microsoft og Nokia på vej tilbage

"Der er bestemt håb for, at Nokia og Microsoft-alliancen får et fodfæste i mobiltelefon-markedet. De nye produkter, man har sendt på markedet, har kunderne taget godt imod, og som vi godt vidste, så har man det meget svært med de gamle produkter (Symbian, red.)."

"Det skaber en forventning om, at Nokia stille og roligt kan bevæge sig tilbage som en værdig konkurrent i specielt den dyre ende af markedet," lyder det fra Morten Imsgard.

Markedet har allerede reageret positivt på årsregnskabet. Nokia-aktien er steget med 5,67 procent siden i morges.

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialist i Informations- og Datastyring i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen