Derfor er Nokias milliard-underskud helt fint

En faldende omsætning og minus på bundlinjen i Nokia tolkes positivt af en aktieanalytiker.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Tele-aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank er trods Nokia-underskuddet og den faldende omsætning alligevel positivt overrasket over Nokia-regnskabet.

"Det, jeg hæfter mig ved, er, at man faktisk formår at sælge lidt flere smartphones, end jeg havde regnet med," siger han til Computerworld.

Han forklarer, at det er meget naturligt, at omsætningen falder, og indtjeningen går i minus, når Nokia befinder sig midt i en større trimning af selskabet, hvor man forsøger at følge en strategi, der på sigt skal bringe selskabet tilbage i tele-kampen.

"Det er en periode, de er i lige nu, hvor der er nogle ekstra-omkostninger, men det er ikke nødvendigvis noget, der vil fortsætte. De nye produkter, som Nokia skal leve af i fremtiden, gør det faktisk okay," siger han.

Microsoft og Nokia på vej tilbage

"Der er bestemt håb for, at Nokia og Microsoft-alliancen får et fodfæste i mobiltelefon-markedet. De nye produkter, man har sendt på markedet, har kunderne taget godt imod, og som vi godt vidste, så har man det meget svært med de gamle produkter (Symbian, red.)."

"Det skaber en forventning om, at Nokia stille og roligt kan bevæge sig tilbage som en værdig konkurrent i specielt den dyre ende af markedet," lyder det fra Morten Imsgard.

Markedet har allerede reageret positivt på årsregnskabet. Nokia-aktien er steget med 5,67 procent siden i morges.

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks