Derfor er Nokias milliard-underskud helt fint

En faldende omsætning og minus på bundlinjen i Nokia tolkes positivt af en aktieanalytiker.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Tele-aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank er trods Nokia-underskuddet og den faldende omsætning alligevel positivt overrasket over Nokia-regnskabet.

"Det, jeg hæfter mig ved, er, at man faktisk formår at sælge lidt flere smartphones, end jeg havde regnet med," siger han til Computerworld.

Han forklarer, at det er meget naturligt, at omsætningen falder, og indtjeningen går i minus, når Nokia befinder sig midt i en større trimning af selskabet, hvor man forsøger at følge en strategi, der på sigt skal bringe selskabet tilbage i tele-kampen.

"Det er en periode, de er i lige nu, hvor der er nogle ekstra-omkostninger, men det er ikke nødvendigvis noget, der vil fortsætte. De nye produkter, som Nokia skal leve af i fremtiden, gør det faktisk okay," siger han.

Microsoft og Nokia på vej tilbage

"Der er bestemt håb for, at Nokia og Microsoft-alliancen får et fodfæste i mobiltelefon-markedet. De nye produkter, man har sendt på markedet, har kunderne taget godt imod, og som vi godt vidste, så har man det meget svært med de gamle produkter (Symbian, red.)."

"Det skaber en forventning om, at Nokia stille og roligt kan bevæge sig tilbage som en værdig konkurrent i specielt den dyre ende af markedet," lyder det fra Morten Imsgard.

Markedet har allerede reageret positivt på årsregnskabet. Nokia-aktien er steget med 5,67 procent siden i morges.

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision