Derfor er Nokias milliard-underskud helt fint

En faldende omsætning og minus på bundlinjen i Nokia tolkes positivt af en aktieanalytiker.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Tele-aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank er trods Nokia-underskuddet og den faldende omsætning alligevel positivt overrasket over Nokia-regnskabet.

"Det, jeg hæfter mig ved, er, at man faktisk formår at sælge lidt flere smartphones, end jeg havde regnet med," siger han til Computerworld.

Han forklarer, at det er meget naturligt, at omsætningen falder, og indtjeningen går i minus, når Nokia befinder sig midt i en større trimning af selskabet, hvor man forsøger at følge en strategi, der på sigt skal bringe selskabet tilbage i tele-kampen.

"Det er en periode, de er i lige nu, hvor der er nogle ekstra-omkostninger, men det er ikke nødvendigvis noget, der vil fortsætte. De nye produkter, som Nokia skal leve af i fremtiden, gør det faktisk okay," siger han.

Microsoft og Nokia på vej tilbage

"Der er bestemt håb for, at Nokia og Microsoft-alliancen får et fodfæste i mobiltelefon-markedet. De nye produkter, man har sendt på markedet, har kunderne taget godt imod, og som vi godt vidste, så har man det meget svært med de gamle produkter (Symbian, red.)."

"Det skaber en forventning om, at Nokia stille og roligt kan bevæge sig tilbage som en værdig konkurrent i specielt den dyre ende af markedet," lyder det fra Morten Imsgard.

Markedet har allerede reageret positivt på årsregnskabet. Nokia-aktien er steget med 5,67 procent siden i morges.

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS