Derfor er Nokias milliard-underskud helt fint

En faldende omsætning og minus på bundlinjen i Nokia tolkes positivt af en aktieanalytiker.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Tele-aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank er trods Nokia-underskuddet og den faldende omsætning alligevel positivt overrasket over Nokia-regnskabet.

"Det, jeg hæfter mig ved, er, at man faktisk formår at sælge lidt flere smartphones, end jeg havde regnet med," siger han til Computerworld.

Han forklarer, at det er meget naturligt, at omsætningen falder, og indtjeningen går i minus, når Nokia befinder sig midt i en større trimning af selskabet, hvor man forsøger at følge en strategi, der på sigt skal bringe selskabet tilbage i tele-kampen.

"Det er en periode, de er i lige nu, hvor der er nogle ekstra-omkostninger, men det er ikke nødvendigvis noget, der vil fortsætte. De nye produkter, som Nokia skal leve af i fremtiden, gør det faktisk okay," siger han.

Microsoft og Nokia på vej tilbage

"Der er bestemt håb for, at Nokia og Microsoft-alliancen får et fodfæste i mobiltelefon-markedet. De nye produkter, man har sendt på markedet, har kunderne taget godt imod, og som vi godt vidste, så har man det meget svært med de gamle produkter (Symbian, red.)."

"Det skaber en forventning om, at Nokia stille og roligt kan bevæge sig tilbage som en værdig konkurrent i specielt den dyre ende af markedet," lyder det fra Morten Imsgard.

Markedet har allerede reageret positivt på årsregnskabet. Nokia-aktien er steget med 5,67 procent siden i morges.

Læs også:

Nokia afslører årsregnskab: Sådan ser det ud

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen