HTC sadler om: Slut med mange modeller

HTC vil skære drastisk ned på antallet af telefoner, der skal ud på markedet i 2012. Se, hvordan det skal øge salget.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor kan Android give din it-afdeling hovedpine

Ifølge teknologisiden Mobile Today melder HTC nu ud, at faldende salg og omsætning i det seneste kvartalsregnskab får den konsekvens, at selskabet i 2012 vil skære kraftigt ned i antallet af telefoner, der spyttes ud på markedet.

HTC er ikke den eneste smartphone-producent, der har kig på denne strategi. Også Motorola og muligvis Samsung tænker i de samme baner.

I hvert fald den britiske del af HTC vil fokusere på at levere nogle få ‘hero'-smartphones frem for en hav af mere eller mindre bemærkelsesværdige modeller.

HTC's indtjening før skat faldt med hele 26 procent i det seneste kvartal, det første kvartalsfald i to år.

Phil Robertson, der er chef for HTC i England, fortæller til Mobile Today, at HTC vil vende tilbage til en strategi, hvor der skal lanceres færre telefoner:

"Vi skal tilbage til at fokusere på det, der gjorde os så gode - fantastisk hardware og rigtig god kundeservice. Vi sluttede 2011 med langt flere produkter, end vi lagde ud med. Vi prøvede for meget," udtaler Phil Robertson til Mobile Today.

Sådan klarer HTC sig

I Gartners opgørelse over salget af mobiltelefoner og smartphones i tredje kvartal 2011 lå HTC helt nede på en syvendeplads på verdensplan - overgået af selskaber som Nokia, Samsung og Apple, men foran Motorola og Sony Ericsson.

HTC-markedsandelen på 2,7 procent var en pæn stigning fra 1,6 procent i samme kvartal året før, men det er formentlig selskabets hensigt, at den skal vokse endnu mere.

"2012 handler om at give vores kunder noget specielt," lyder det fra Phil Robertson til Mobile Today.

HTC, der har hovedkvartal i Taiwan, har 12.943 ansatte. Selskabet blev stiftet i 1997.

Siden har selskabet haft uhyre travlt med at spytte mobiltelefoner ud på markedet. Det fremgår ikke mindst af en Wikipedia-oversigt over alle selskabets telefoner.

Selskabet har allerede lanceret 36 Android-telefoner og syv Windows Phone-telefoner.

Læs også:

Derfor kan Android give din it-afdeling hovedpine

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest