HTC sadler om: Slut med mange modeller

HTC vil skære drastisk ned på antallet af telefoner, der skal ud på markedet i 2012. Se, hvordan det skal øge salget.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor kan Android give din it-afdeling hovedpine

Ifølge teknologisiden Mobile Today melder HTC nu ud, at faldende salg og omsætning i det seneste kvartalsregnskab får den konsekvens, at selskabet i 2012 vil skære kraftigt ned i antallet af telefoner, der spyttes ud på markedet.

HTC er ikke den eneste smartphone-producent, der har kig på denne strategi. Også Motorola og muligvis Samsung tænker i de samme baner.

I hvert fald den britiske del af HTC vil fokusere på at levere nogle få ‘hero'-smartphones frem for en hav af mere eller mindre bemærkelsesværdige modeller.

HTC's indtjening før skat faldt med hele 26 procent i det seneste kvartal, det første kvartalsfald i to år.

Phil Robertson, der er chef for HTC i England, fortæller til Mobile Today, at HTC vil vende tilbage til en strategi, hvor der skal lanceres færre telefoner:

"Vi skal tilbage til at fokusere på det, der gjorde os så gode - fantastisk hardware og rigtig god kundeservice. Vi sluttede 2011 med langt flere produkter, end vi lagde ud med. Vi prøvede for meget," udtaler Phil Robertson til Mobile Today.

Sådan klarer HTC sig

I Gartners opgørelse over salget af mobiltelefoner og smartphones i tredje kvartal 2011 lå HTC helt nede på en syvendeplads på verdensplan - overgået af selskaber som Nokia, Samsung og Apple, men foran Motorola og Sony Ericsson.

HTC-markedsandelen på 2,7 procent var en pæn stigning fra 1,6 procent i samme kvartal året før, men det er formentlig selskabets hensigt, at den skal vokse endnu mere.

"2012 handler om at give vores kunder noget specielt," lyder det fra Phil Robertson til Mobile Today.

HTC, der har hovedkvartal i Taiwan, har 12.943 ansatte. Selskabet blev stiftet i 1997.

Siden har selskabet haft uhyre travlt med at spytte mobiltelefoner ud på markedet. Det fremgår ikke mindst af en Wikipedia-oversigt over alle selskabets telefoner.

Selskabet har allerede lanceret 36 Android-telefoner og syv Windows Phone-telefoner.

Læs også:

Derfor kan Android give din it-afdeling hovedpine

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,