HTC sadler om: Slut med mange modeller

HTC vil skære drastisk ned på antallet af telefoner, der skal ud på markedet i 2012. Se, hvordan det skal øge salget.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor kan Android give din it-afdeling hovedpine

Ifølge teknologisiden Mobile Today melder HTC nu ud, at faldende salg og omsætning i det seneste kvartalsregnskab får den konsekvens, at selskabet i 2012 vil skære kraftigt ned i antallet af telefoner, der spyttes ud på markedet.

HTC er ikke den eneste smartphone-producent, der har kig på denne strategi. Også Motorola og muligvis Samsung tænker i de samme baner.

I hvert fald den britiske del af HTC vil fokusere på at levere nogle få ‘hero'-smartphones frem for en hav af mere eller mindre bemærkelsesværdige modeller.

HTC's indtjening før skat faldt med hele 26 procent i det seneste kvartal, det første kvartalsfald i to år.

Phil Robertson, der er chef for HTC i England, fortæller til Mobile Today, at HTC vil vende tilbage til en strategi, hvor der skal lanceres færre telefoner:

"Vi skal tilbage til at fokusere på det, der gjorde os så gode - fantastisk hardware og rigtig god kundeservice. Vi sluttede 2011 med langt flere produkter, end vi lagde ud med. Vi prøvede for meget," udtaler Phil Robertson til Mobile Today.

Sådan klarer HTC sig

I Gartners opgørelse over salget af mobiltelefoner og smartphones i tredje kvartal 2011 lå HTC helt nede på en syvendeplads på verdensplan - overgået af selskaber som Nokia, Samsung og Apple, men foran Motorola og Sony Ericsson.

HTC-markedsandelen på 2,7 procent var en pæn stigning fra 1,6 procent i samme kvartal året før, men det er formentlig selskabets hensigt, at den skal vokse endnu mere.

"2012 handler om at give vores kunder noget specielt," lyder det fra Phil Robertson til Mobile Today.

HTC, der har hovedkvartal i Taiwan, har 12.943 ansatte. Selskabet blev stiftet i 1997.

Siden har selskabet haft uhyre travlt med at spytte mobiltelefoner ud på markedet. Det fremgår ikke mindst af en Wikipedia-oversigt over alle selskabets telefoner.

Selskabet har allerede lanceret 36 Android-telefoner og syv Windows Phone-telefoner.

Læs også:

Derfor kan Android give din it-afdeling hovedpine

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S