Dansk Microsoft-chef vil opsige omstridt partner-firma

Dansk sikkerhedschef hos Microsoft kræver omstridt it-firma udelukket som partner. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Microsofts danske it-sikkerhedschef Morten Juul Nielsen går i flæsket på omstridt it-firma.

Læs også: Partner truet af opsigelse: Microsoft godkendte os

Microsofts danske it-sikkerhedschef, Morten Juul Nielsen, vil nu smide det omstridte it-firma, Uniblue, langt væk fra it-gigantens nærhed.

I hvert fald har han opfordret udenlandske Microsoft-kollegaer, der tildeler partnerskabsstatus, om at hive mærket af skuldrene på Uniblue.

"Jeg har på baggrund af tidligere kritik opfordret mine kollegaer i USA, der er ansvarlige for partnerprogrammet at ekskludere Uniblue fra partnerprogrammet, hvilket er sket tidligere i lignende sager," siger it-sikkerhedschef Morten Juul Nielsen til Computerworld.

"Dette (en ekskludering, red.) kan sikre, at de ikke optræder på Microsoft's sider som partner," siger sikkerhedschefen videre.

På Uniblues hjemmeside fremgår det, at selskabet er såkaldt Microsoft Gold Certificeret. 

Men det skal altså være slut, hvis det står til Morten Juul Nielsen.

Til skade for Microsoft

Kan du uddybe, hvilken kritik du henviser til? Har det noget at gøre med at selskabets navn optræder i forbindelse med telefonsvindlen?

"Nej, de to ting har ikke umiddelbart noget med hinanden at gøre - udover at folk i begge tilfælde betaler penge for noget, der ingen reel værdi har."

"I Uniblue sagen får brugeren installeret noget software, som de ikke behøver, fordi tilsvarende software allerede er indeholdt i Windows. Dette er ikke kriminelt, men til skade for Microsoft, når brugeren opdager, hvad denne har betalt for."

"I Phone Phishing-sagen får brugeren ikke noget af værdi og franarres sine kreditkortoplysninger, hvilket er kriminelt," fortæller Morten Juul Nielsen.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan en stribe it-firmaers navne, produkter og telefonnumre bliver misbrugt af telefonsvindlerne.

Det kan du læse mere om her.

Her kan du læse reaktion fra Uniblue på, at den danske Microsoft-chef vil have selskabet smidt ud af Microsofts partnerskabsprogram.

Læs også:

Dansk svindelsag: Pilen peger på dette firma

Microsoft-chef forsøgt fuppet af Microsoft-fupmagere

Tidligere politimand gik lige lukt i it-svindlers fælde

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec