Dansk Microsoft-chef vil opsige omstridt partner-firma

Dansk sikkerhedschef hos Microsoft kræver omstridt it-firma udelukket som partner. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Microsofts danske it-sikkerhedschef Morten Juul Nielsen går i flæsket på omstridt it-firma.

Læs også: Partner truet af opsigelse: Microsoft godkendte os

Microsofts danske it-sikkerhedschef, Morten Juul Nielsen, vil nu smide det omstridte it-firma, Uniblue, langt væk fra it-gigantens nærhed.

I hvert fald har han opfordret udenlandske Microsoft-kollegaer, der tildeler partnerskabsstatus, om at hive mærket af skuldrene på Uniblue.

"Jeg har på baggrund af tidligere kritik opfordret mine kollegaer i USA, der er ansvarlige for partnerprogrammet at ekskludere Uniblue fra partnerprogrammet, hvilket er sket tidligere i lignende sager," siger it-sikkerhedschef Morten Juul Nielsen til Computerworld.

"Dette (en ekskludering, red.) kan sikre, at de ikke optræder på Microsoft's sider som partner," siger sikkerhedschefen videre.

På Uniblues hjemmeside fremgår det, at selskabet er såkaldt Microsoft Gold Certificeret. 

Men det skal altså være slut, hvis det står til Morten Juul Nielsen.

Til skade for Microsoft

Kan du uddybe, hvilken kritik du henviser til? Har det noget at gøre med at selskabets navn optræder i forbindelse med telefonsvindlen?

"Nej, de to ting har ikke umiddelbart noget med hinanden at gøre - udover at folk i begge tilfælde betaler penge for noget, der ingen reel værdi har."

"I Uniblue sagen får brugeren installeret noget software, som de ikke behøver, fordi tilsvarende software allerede er indeholdt i Windows. Dette er ikke kriminelt, men til skade for Microsoft, når brugeren opdager, hvad denne har betalt for."

"I Phone Phishing-sagen får brugeren ikke noget af værdi og franarres sine kreditkortoplysninger, hvilket er kriminelt," fortæller Morten Juul Nielsen.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan en stribe it-firmaers navne, produkter og telefonnumre bliver misbrugt af telefonsvindlerne.

Det kan du læse mere om her.

Her kan du læse reaktion fra Uniblue på, at den danske Microsoft-chef vil have selskabet smidt ud af Microsofts partnerskabsprogram.

Læs også:

Dansk svindelsag: Pilen peger på dette firma

Microsoft-chef forsøgt fuppet af Microsoft-fupmagere

Tidligere politimand gik lige lukt i it-svindlers fælde

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura