Dansk Microsoft-chef vil opsige omstridt partner-firma

Dansk sikkerhedschef hos Microsoft kræver omstridt it-firma udelukket som partner. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Microsofts danske it-sikkerhedschef Morten Juul Nielsen går i flæsket på omstridt it-firma.

Læs også: Partner truet af opsigelse: Microsoft godkendte os

Microsofts danske it-sikkerhedschef, Morten Juul Nielsen, vil nu smide det omstridte it-firma, Uniblue, langt væk fra it-gigantens nærhed.

I hvert fald har han opfordret udenlandske Microsoft-kollegaer, der tildeler partnerskabsstatus, om at hive mærket af skuldrene på Uniblue.

"Jeg har på baggrund af tidligere kritik opfordret mine kollegaer i USA, der er ansvarlige for partnerprogrammet at ekskludere Uniblue fra partnerprogrammet, hvilket er sket tidligere i lignende sager," siger it-sikkerhedschef Morten Juul Nielsen til Computerworld.

"Dette (en ekskludering, red.) kan sikre, at de ikke optræder på Microsoft's sider som partner," siger sikkerhedschefen videre.

På Uniblues hjemmeside fremgår det, at selskabet er såkaldt Microsoft Gold Certificeret. 

Men det skal altså være slut, hvis det står til Morten Juul Nielsen.

Til skade for Microsoft

Kan du uddybe, hvilken kritik du henviser til? Har det noget at gøre med at selskabets navn optræder i forbindelse med telefonsvindlen?

"Nej, de to ting har ikke umiddelbart noget med hinanden at gøre - udover at folk i begge tilfælde betaler penge for noget, der ingen reel værdi har."

"I Uniblue sagen får brugeren installeret noget software, som de ikke behøver, fordi tilsvarende software allerede er indeholdt i Windows. Dette er ikke kriminelt, men til skade for Microsoft, når brugeren opdager, hvad denne har betalt for."

"I Phone Phishing-sagen får brugeren ikke noget af værdi og franarres sine kreditkortoplysninger, hvilket er kriminelt," fortæller Morten Juul Nielsen.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan en stribe it-firmaers navne, produkter og telefonnumre bliver misbrugt af telefonsvindlerne.

Det kan du læse mere om her.

Her kan du læse reaktion fra Uniblue på, at den danske Microsoft-chef vil have selskabet smidt ud af Microsofts partnerskabsprogram.

Læs også:

Dansk svindelsag: Pilen peger på dette firma

Microsoft-chef forsøgt fuppet af Microsoft-fupmagere

Tidligere politimand gik lige lukt i it-svindlers fælde

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job