Dansk Microsoft-chef vil opsige omstridt partner-firma

Dansk sikkerhedschef hos Microsoft kræver omstridt it-firma udelukket som partner. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Microsofts danske it-sikkerhedschef Morten Juul Nielsen går i flæsket på omstridt it-firma.

Læs også: Partner truet af opsigelse: Microsoft godkendte os

Microsofts danske it-sikkerhedschef, Morten Juul Nielsen, vil nu smide det omstridte it-firma, Uniblue, langt væk fra it-gigantens nærhed.

I hvert fald har han opfordret udenlandske Microsoft-kollegaer, der tildeler partnerskabsstatus, om at hive mærket af skuldrene på Uniblue.

"Jeg har på baggrund af tidligere kritik opfordret mine kollegaer i USA, der er ansvarlige for partnerprogrammet at ekskludere Uniblue fra partnerprogrammet, hvilket er sket tidligere i lignende sager," siger it-sikkerhedschef Morten Juul Nielsen til Computerworld.

"Dette (en ekskludering, red.) kan sikre, at de ikke optræder på Microsoft's sider som partner," siger sikkerhedschefen videre.

På Uniblues hjemmeside fremgår det, at selskabet er såkaldt Microsoft Gold Certificeret. 

Men det skal altså være slut, hvis det står til Morten Juul Nielsen.

Til skade for Microsoft

Kan du uddybe, hvilken kritik du henviser til? Har det noget at gøre med at selskabets navn optræder i forbindelse med telefonsvindlen?

"Nej, de to ting har ikke umiddelbart noget med hinanden at gøre - udover at folk i begge tilfælde betaler penge for noget, der ingen reel værdi har."

"I Uniblue sagen får brugeren installeret noget software, som de ikke behøver, fordi tilsvarende software allerede er indeholdt i Windows. Dette er ikke kriminelt, men til skade for Microsoft, når brugeren opdager, hvad denne har betalt for."

"I Phone Phishing-sagen får brugeren ikke noget af værdi og franarres sine kreditkortoplysninger, hvilket er kriminelt," fortæller Morten Juul Nielsen.

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan en stribe it-firmaers navne, produkter og telefonnumre bliver misbrugt af telefonsvindlerne.

Det kan du læse mere om her.

Her kan du læse reaktion fra Uniblue på, at den danske Microsoft-chef vil have selskabet smidt ud af Microsofts partnerskabsprogram.

Læs også:

Dansk svindelsag: Pilen peger på dette firma

Microsoft-chef forsøgt fuppet af Microsoft-fupmagere

Tidligere politimand gik lige lukt i it-svindlers fælde

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Fjernvarme Fyn Holding A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S