Android buldrer afsted på markedet for tablet-pc'er

Tablet-pc'er med Android er ved at gøre et indhug i Apples markante andel af det samlede tablet-marked. Se de aktuelle salgstal her.

Artikel top billede

Læs også:

Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

Computerworld News Service: En ny rapport fra analysefirmaet Strategy Analytics viser, at der blev leveret 10,5 millioner Android-baserede tablets i fjerde kvartal 2011, hvilket udgør 39,1 procent af samtlige leverede tablets i perioden.

Apples iPad er dog stadig kongen i tablet-markedet: Apple leverede 15,4 millioner iPads i fjerde kvartal, hvilket udgør 57,6 procent af samtlige leverede tablets i perioden.

De nye tal afspejler dog en væsentlig vækst for Android-tablets i det forløbne år, da Android-baserede tablets kun udgjorde 29 procent af samtlige leverede tablets i fjerde kvartal 2010, hvor iPads udgjorde en andel på hele 68,2 procent af det samlede marked.

Neil Mawston, der er administrerende direktør for Strategy Analytics, påpeger, at væksten for Android-tablets har været meget lig væksten for Android-baserede smartphones.

"Dusinvis af Android-modeller fordelt på mange lande og mange forskellige varemærker såsom Amazon, Samsung og Asus har drevet væksten," forklarer han.

"Android er indtil videre tydeligvis relativt populær hos tablet-producenterne på trods af bekymringen om fragmentering af styresystemet, brugergrænsefladen og økosystemet i forbindelse med salg af applikationerne."

Nyt Android-OS skal styrke salget

Google har forsøgt at imødegå bekymringen om fragmentering med udgivelsen af Android 4.0 Ice Cream Sandwich, der er den første version af platformen, der er designet til at køre på både tablets og smartphones.

Den nye version af styresystemet har adskillige nye funktioner heriblandt en skærmlås, der kan gøre brug af ansigtsgenkendelse; Android Beam gør det muligt for brugerne at dele kontaktinformation, ruteangivelser, websider og andet ved hjælp af near field communication (NFC); integration med det sociale netværk Google+ lader brugerne gruppevideochatte med deres forskellige netværk af venner.

Selvom Apples iPad fuldstændigt har domineret tablet-markedet de sidste to år, så er en ny omgang af billige tablets begyndt at komme på markedet i den sidste måneds tid, ført an af Amazons populære Kindle Fire, der kører Android.

Amazon hævder, at Kindle Fire har været "det mest succesfulde produkt, vi nogensinde har lanceret," og Barclays analytiker Anthony DiClemente estimerer, at Amazon solgte 5,5 millioner enheder af Kindle Fire alene i det første kvartal efter lanceringen.

Disse tal blegner dog sammenlignet med iPad, som Apple ifølge DiClementes estimat solgte i 13 millioner eksemplarer i fjerde kvartal 2011.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S