Android buldrer afsted på markedet for tablet-pc'er

Tablet-pc'er med Android er ved at gøre et indhug i Apples markante andel af det samlede tablet-marked. Se de aktuelle salgstal her.

Artikel top billede

Læs også:

Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

Computerworld News Service: En ny rapport fra analysefirmaet Strategy Analytics viser, at der blev leveret 10,5 millioner Android-baserede tablets i fjerde kvartal 2011, hvilket udgør 39,1 procent af samtlige leverede tablets i perioden.

Apples iPad er dog stadig kongen i tablet-markedet: Apple leverede 15,4 millioner iPads i fjerde kvartal, hvilket udgør 57,6 procent af samtlige leverede tablets i perioden.

De nye tal afspejler dog en væsentlig vækst for Android-tablets i det forløbne år, da Android-baserede tablets kun udgjorde 29 procent af samtlige leverede tablets i fjerde kvartal 2010, hvor iPads udgjorde en andel på hele 68,2 procent af det samlede marked.

Neil Mawston, der er administrerende direktør for Strategy Analytics, påpeger, at væksten for Android-tablets har været meget lig væksten for Android-baserede smartphones.

"Dusinvis af Android-modeller fordelt på mange lande og mange forskellige varemærker såsom Amazon, Samsung og Asus har drevet væksten," forklarer han.

"Android er indtil videre tydeligvis relativt populær hos tablet-producenterne på trods af bekymringen om fragmentering af styresystemet, brugergrænsefladen og økosystemet i forbindelse med salg af applikationerne."

Nyt Android-OS skal styrke salget

Google har forsøgt at imødegå bekymringen om fragmentering med udgivelsen af Android 4.0 Ice Cream Sandwich, der er den første version af platformen, der er designet til at køre på både tablets og smartphones.

Den nye version af styresystemet har adskillige nye funktioner heriblandt en skærmlås, der kan gøre brug af ansigtsgenkendelse; Android Beam gør det muligt for brugerne at dele kontaktinformation, ruteangivelser, websider og andet ved hjælp af near field communication (NFC); integration med det sociale netværk Google+ lader brugerne gruppevideochatte med deres forskellige netværk af venner.

Selvom Apples iPad fuldstændigt har domineret tablet-markedet de sidste to år, så er en ny omgang af billige tablets begyndt at komme på markedet i den sidste måneds tid, ført an af Amazons populære Kindle Fire, der kører Android.

Amazon hævder, at Kindle Fire har været "det mest succesfulde produkt, vi nogensinde har lanceret," og Barclays analytiker Anthony DiClemente estimerer, at Amazon solgte 5,5 millioner enheder af Kindle Fire alene i det første kvartal efter lanceringen.

Disse tal blegner dog sammenlignet med iPad, som Apple ifølge DiClementes estimat solgte i 13 millioner eksemplarer i fjerde kvartal 2011.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,