Sådan reagerer Microsoft-partner på fyringstrussel

Omstridt Microsoft-partner efter Microsoft-vrede om selskabets produkter: "Vi er uenige. Vi leverer produkter af høj kvalitet."

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Dansk Microsoft-chef vil opsige omstridt partner-firma.

Microsofts danske it-sikkerhedschef Morten Juul Nielsen meddeler, at han vil have it-firmaet Uniblue smidt ud af Microsofts partnerprogram.

Det sker fordi selskabet ifølge it-sikkerhedschefen, ikke tilfører kunderne reel værdi, hvis de bruger windows.

Men hos det maltetiske it-firma, Uniblue, er man ikke enig i den vurdering.

"Selvom vi respekterer alles mening, som det foreligger nu, er vi meget uenige med hr. Nielsens opfattelse af, at vores produkter ingen værdi har," skriver VP Product Marketing Gordon Penza fra Uniblue i en mail til Computerworld.

Uniblue: Microsoft godkendte os
Han forklarer, at Uniblue ville være i stand til at gå mere i detaljer på dette punkt, hvis selskabet vidste, hvilke produkt, Morten Juul Nielsen henviser til og på hvilket grundlag han er nået frem til vurderingen.

"Vi vil gerne tilføje, at vi altid hilser legitim feedback på, hvordan vi kan forbedre vores produkter, velkommen og vi stræber efter at sikre, at vores kunder altid er glade," lyder det videre.

Refusion

Faktisk, hvis selskabets software på nogen måde ikke lever op til kundernes forventninger, kan kunderne anmode om refusion af pengene i henhold til selskabets 60 dages garanti og i særlige tilfælde længere end 60 dage, påpeger Gordon Penza.

Desuden pointerer han, at Uniblue er blevet tildelt en klassificering som Gold Independent Software Vendor af Microsoft.

En klassificering som uddeles af Microsoft, efter at ansøgeren har gennemgået en omfattende uafhængig analyse, der blandt andet ser på "en høj grad af ekspertise med Microsoft-teknologi, en succesfuld track record og et fremragende kundetilfredsheds indeks", fremfører Gordon Penza.

"Vi har, og fortsætter med at arbejde hårdt, år efter år, for at opnå denne klassificering," skriver Gordon Penza i kommentaren. 

Uniblue: Vi vil kontakte dansk politi
Videre noterer Uniblue sig, at Morten Juul Nielsen "..har gjort det klart, at vi er på ingen måde er forbundet med handlinger af ResponseTechnologies (læs mere om det selskab her)". 

Gordon Penza fastslår igen, at Uniblues forretninger på ingen måde overhovedet er koblet til "...bedrageri-aktiviteter, som hævdes begået af ResponseTechnologies...".

Noget som Uniblue også tidligere har taget klart afstand fra.

Det kan du læse mere om her.

Endelig oplyser Gordon Penza, at han nu vil kontakte dansk politi med henblik på at afklare, hvordan Uniblue kan hjælpe med opklaringen af telefonsvindlen, hvor selskabets navn altså bliver misbrugt.

Læs også: Dansk Microsoft-chef vil opsige omstridt partner-firma.

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos