Sådan reagerer Microsoft-partner på fyringstrussel

Omstridt Microsoft-partner efter Microsoft-vrede om selskabets produkter: "Vi er uenige. Vi leverer produkter af høj kvalitet."

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Dansk Microsoft-chef vil opsige omstridt partner-firma.

Microsofts danske it-sikkerhedschef Morten Juul Nielsen meddeler, at han vil have it-firmaet Uniblue smidt ud af Microsofts partnerprogram.

Det sker fordi selskabet ifølge it-sikkerhedschefen, ikke tilfører kunderne reel værdi, hvis de bruger windows.

Men hos det maltetiske it-firma, Uniblue, er man ikke enig i den vurdering.

"Selvom vi respekterer alles mening, som det foreligger nu, er vi meget uenige med hr. Nielsens opfattelse af, at vores produkter ingen værdi har," skriver VP Product Marketing Gordon Penza fra Uniblue i en mail til Computerworld.

Uniblue: Microsoft godkendte os
Han forklarer, at Uniblue ville være i stand til at gå mere i detaljer på dette punkt, hvis selskabet vidste, hvilke produkt, Morten Juul Nielsen henviser til og på hvilket grundlag han er nået frem til vurderingen.

"Vi vil gerne tilføje, at vi altid hilser legitim feedback på, hvordan vi kan forbedre vores produkter, velkommen og vi stræber efter at sikre, at vores kunder altid er glade," lyder det videre.

Refusion

Faktisk, hvis selskabets software på nogen måde ikke lever op til kundernes forventninger, kan kunderne anmode om refusion af pengene i henhold til selskabets 60 dages garanti og i særlige tilfælde længere end 60 dage, påpeger Gordon Penza.

Desuden pointerer han, at Uniblue er blevet tildelt en klassificering som Gold Independent Software Vendor af Microsoft.

En klassificering som uddeles af Microsoft, efter at ansøgeren har gennemgået en omfattende uafhængig analyse, der blandt andet ser på "en høj grad af ekspertise med Microsoft-teknologi, en succesfuld track record og et fremragende kundetilfredsheds indeks", fremfører Gordon Penza.

"Vi har, og fortsætter med at arbejde hårdt, år efter år, for at opnå denne klassificering," skriver Gordon Penza i kommentaren. 

Uniblue: Vi vil kontakte dansk politi
Videre noterer Uniblue sig, at Morten Juul Nielsen "..har gjort det klart, at vi er på ingen måde er forbundet med handlinger af ResponseTechnologies (læs mere om det selskab her)". 

Gordon Penza fastslår igen, at Uniblues forretninger på ingen måde overhovedet er koblet til "...bedrageri-aktiviteter, som hævdes begået af ResponseTechnologies...".

Noget som Uniblue også tidligere har taget klart afstand fra.

Det kan du læse mere om her.

Endelig oplyser Gordon Penza, at han nu vil kontakte dansk politi med henblik på at afklare, hvordan Uniblue kan hjælpe med opklaringen af telefonsvindlen, hvor selskabets navn altså bliver misbrugt.

Læs også: Dansk Microsoft-chef vil opsige omstridt partner-firma.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S