Sådan reagerer Microsoft-partner på fyringstrussel

Omstridt Microsoft-partner efter Microsoft-vrede om selskabets produkter: "Vi er uenige. Vi leverer produkter af høj kvalitet."

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Dansk Microsoft-chef vil opsige omstridt partner-firma.

Microsofts danske it-sikkerhedschef Morten Juul Nielsen meddeler, at han vil have it-firmaet Uniblue smidt ud af Microsofts partnerprogram.

Det sker fordi selskabet ifølge it-sikkerhedschefen, ikke tilfører kunderne reel værdi, hvis de bruger windows.

Men hos det maltetiske it-firma, Uniblue, er man ikke enig i den vurdering.

"Selvom vi respekterer alles mening, som det foreligger nu, er vi meget uenige med hr. Nielsens opfattelse af, at vores produkter ingen værdi har," skriver VP Product Marketing Gordon Penza fra Uniblue i en mail til Computerworld.

Uniblue: Microsoft godkendte os
Han forklarer, at Uniblue ville være i stand til at gå mere i detaljer på dette punkt, hvis selskabet vidste, hvilke produkt, Morten Juul Nielsen henviser til og på hvilket grundlag han er nået frem til vurderingen.

"Vi vil gerne tilføje, at vi altid hilser legitim feedback på, hvordan vi kan forbedre vores produkter, velkommen og vi stræber efter at sikre, at vores kunder altid er glade," lyder det videre.

Refusion

Faktisk, hvis selskabets software på nogen måde ikke lever op til kundernes forventninger, kan kunderne anmode om refusion af pengene i henhold til selskabets 60 dages garanti og i særlige tilfælde længere end 60 dage, påpeger Gordon Penza.

Desuden pointerer han, at Uniblue er blevet tildelt en klassificering som Gold Independent Software Vendor af Microsoft.

En klassificering som uddeles af Microsoft, efter at ansøgeren har gennemgået en omfattende uafhængig analyse, der blandt andet ser på "en høj grad af ekspertise med Microsoft-teknologi, en succesfuld track record og et fremragende kundetilfredsheds indeks", fremfører Gordon Penza.

"Vi har, og fortsætter med at arbejde hårdt, år efter år, for at opnå denne klassificering," skriver Gordon Penza i kommentaren. 

Uniblue: Vi vil kontakte dansk politi
Videre noterer Uniblue sig, at Morten Juul Nielsen "..har gjort det klart, at vi er på ingen måde er forbundet med handlinger af ResponseTechnologies (læs mere om det selskab her)". 

Gordon Penza fastslår igen, at Uniblues forretninger på ingen måde overhovedet er koblet til "...bedrageri-aktiviteter, som hævdes begået af ResponseTechnologies...".

Noget som Uniblue også tidligere har taget klart afstand fra.

Det kan du læse mere om her.

Endelig oplyser Gordon Penza, at han nu vil kontakte dansk politi med henblik på at afklare, hvordan Uniblue kan hjælpe med opklaringen af telefonsvindlen, hvor selskabets navn altså bliver misbrugt.

Læs også: Dansk Microsoft-chef vil opsige omstridt partner-firma.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S