TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Artikel top billede

Dansk topchef trækker sig som formand for HP

Hewlett Packards danske bestyrelsesformand bliver nødt til at forlade selskabets bestyrelse.

Da Hewlett-Packards danske direktør Walther Thygesen
forlod selskabet tilbage i sommeren 2007, fortsatte han på posten som formand for virksomhedens bestyrelse. Og det var faktisk ikke helt i tråd med HP's retningslinjer.

"HP har et ønske om, at der sidder HP-ansatte i datterselskabernes bestyrelser," fortæller Henrik Kirkeskov, der er informationschef hos HP i Danmark.

Undtagelsen der bekræfter

At Walther Thygesen fortsatte i HP Danmarks bestyrelse i tre et halvt år efter, at han forlod selskabet, betragter Henrik Kirkeskov som "undtagelsen, der bekræfter reglen."

"Men du kan sige, at det har hele tiden ligget i kortene, at han skulle stoppe på et tidspunkt," siger Henrik Kirkeskov.

I alt har Walther Thygesen arbejdet for HP/Compaq i 16 år, og han har derudover siddet i bestyrelsen i knap fire år.

"Jeg arbejdede også for HP i 1980'erne, før jeg begyndte hos Apple. HP har gjort det kanongodt inden for mange områder som for eksempel service og outsourcing. Der var vi mange, som var skeptiske for år tilbage, men det viste sig at være et stærkt træk," siger Walther Thygesen.

HP har også været glad for Thygesen, og det er en oplagt betragtning, at han har gjort det så godt i bestyrelsen, at HP ikke havde hastværk med at stritte ham ud.

I forbindelse med, at HP Danmark har fået ny direktør, som også skulle med i bestyrelsen opstod en passende lejlighed til at sige farvel og tak til Walther Thygesen.

Himmelstræber kommunikation

Iøvrigt forlod Walther Thygesen i sin tid HP til fordel for en stilling uden for it-branchen.

Han blev administrerende direktør for Thrane & Thrane, der udvikler og sælger high end kommunikationsudstyr til eksempelvis satellittelefoni.

Ny formand for HP Danmarks bestyrelse er Jakob Brink Jensen, som tidligere var økonomidirektør, men nu har ansvaret for økonomien i HP's skandinaviske outsourcing-forretning.

Derudover sidder Per Johan Wilsby, Jakob Schou Meding (formand), Nina Schertiger og Marten Thorhauge i bestyrelsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere