Chef for Elgiganten-ejer bliver topdirektør i Apple

Chefen for Elgigantens skrantende moderselskab stopper. Nu skal han sælge Apple-produkter i stor stil.

Artikel top billede

Computerworld News Service: John Browett fra den kæmpende europæiske elektronik-kæde Dixons overtager posten som leder af Apples detailforretning til april.

Det sker som led i Apples administrerende direktør, Tim Cooks, første top-ansættelse, siden han overtog virksomheden i august.

John Browett er i dag administrerende direktør for Dixon Retail (der i Norden står bag butikskæden Elgiganten, red.).

Han overtager stillingen som leder af Apples detail-arm til april.

John Browett skal erstatte Ron Johnson, som forlod Apple i november for at blive administrerende direktør for J.C. Penny.

John Browett, der er 46 år gammel, får titel af senior vice president for retail, og han vil rapportere direkte til Tim Cook.

Gigantisk elektronik-kæde

Dixons, der er Europas andenstørste elektronikkæde, har omkring 1.200 butikker under brands som Currys og PC World (sidstnævnte har ingen forbindelse til hjemmesiden PC World, der er et søstersite til Computerworld).

Kæden har kæmpet for livet i årevis, og den har mistet 92 procent af sin markedsværdi siden 2007, da John Browett flyttede ind i direktør-kontoret efter en otte år lang periode hos den britiske supermarkedskæde Tesco. 

Stor erfaring

"Vores detail-forretninger handler først og fremmest om kundeservice, og John er mere engageret i den sag, end nogen anden jeg har mødt," skriver Tim Cook i en pressemeddelse.

"Vi er meget begejstrede for at få ham med på holdet og for at få del i hans utrolige detail-erfaring."

Kunde-anmeldelser af Dixons og selskabets to største kæder fortæller dog en noget anderledes historie: Ifølge Trustpilot, der samler anmeldelser af forskellige forretninger, har Dixons en score på bare 4 ud af 10, mens Curry får 4,5 og PC World er helt nede på 3,4.

Apple scorer til gengæld 8 ud af 10 mulige på Trustpilot.

Apples detailkæde inkluderer nu 361 forretninger, som tilsammen omsatte for godt 35 milliarder kroner i 2011's fjerde kvartal, eller 13 procent af virksomhedens totale omsætning i perioden.

Tidligere i denne måned fortalte Peter Oppenheimer, der er økonomi-direktør hos Apple, at virksomhedens forretninger blev besøgt af 110 millioner kunder i løbet af fjerde kvartal, eller omkring 22.000 kunder om ugen per forretning.

Trafikken er steget med 45 procent i forhold samme kvartal i 2010, sagde han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job