Chef for Elgiganten-ejer bliver topdirektør i Apple

Chefen for Elgigantens skrantende moderselskab stopper. Nu skal han sælge Apple-produkter i stor stil.

Artikel top billede

Computerworld News Service: John Browett fra den kæmpende europæiske elektronik-kæde Dixons overtager posten som leder af Apples detailforretning til april.

Det sker som led i Apples administrerende direktør, Tim Cooks, første top-ansættelse, siden han overtog virksomheden i august.

John Browett er i dag administrerende direktør for Dixon Retail (der i Norden står bag butikskæden Elgiganten, red.).

Han overtager stillingen som leder af Apples detail-arm til april.

John Browett skal erstatte Ron Johnson, som forlod Apple i november for at blive administrerende direktør for J.C. Penny.

John Browett, der er 46 år gammel, får titel af senior vice president for retail, og han vil rapportere direkte til Tim Cook.

Gigantisk elektronik-kæde

Dixons, der er Europas andenstørste elektronikkæde, har omkring 1.200 butikker under brands som Currys og PC World (sidstnævnte har ingen forbindelse til hjemmesiden PC World, der er et søstersite til Computerworld).

Kæden har kæmpet for livet i årevis, og den har mistet 92 procent af sin markedsværdi siden 2007, da John Browett flyttede ind i direktør-kontoret efter en otte år lang periode hos den britiske supermarkedskæde Tesco. 

Stor erfaring

"Vores detail-forretninger handler først og fremmest om kundeservice, og John er mere engageret i den sag, end nogen anden jeg har mødt," skriver Tim Cook i en pressemeddelse.

"Vi er meget begejstrede for at få ham med på holdet og for at få del i hans utrolige detail-erfaring."

Kunde-anmeldelser af Dixons og selskabets to største kæder fortæller dog en noget anderledes historie: Ifølge Trustpilot, der samler anmeldelser af forskellige forretninger, har Dixons en score på bare 4 ud af 10, mens Curry får 4,5 og PC World er helt nede på 3,4.

Apple scorer til gengæld 8 ud af 10 mulige på Trustpilot.

Apples detailkæde inkluderer nu 361 forretninger, som tilsammen omsatte for godt 35 milliarder kroner i 2011's fjerde kvartal, eller 13 procent af virksomhedens totale omsætning i perioden.

Tidligere i denne måned fortalte Peter Oppenheimer, der er økonomi-direktør hos Apple, at virksomhedens forretninger blev besøgt af 110 millioner kunder i løbet af fjerde kvartal, eller omkring 22.000 kunder om ugen per forretning.

Trafikken er steget med 45 procent i forhold samme kvartal i 2010, sagde han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Dalmatic TNV A/S

    Dygtig svagstrømsingeniør

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS