Konkurrent: Vi har smadret KMD's monopol

KMD's monopol i kommunerne på ERP-området er nu brudt, lyder det fra fremadstormende KMD-konkurrent.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

"Det, der tidligere blev opfattet som et monopol på området, er nu beviseligt brudt." 

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra KMD-konkurrenten, Fujitsu, hvor markedsdirektør Christian Torp gør status. 

Selskabet oplyser, at det i samarbejde med Silkeborg Data nu sidder på 30 procent af markedet for løn- og økonomisystemer til kommuner og regioner.

Netop erp-området har igennem de sidste år været i fokus, fordi op imod 28 kommuner ulovligt tegnede kontrakt med KMD uden at afholde udbud.

Læs også: Konkurrencestyrelsen: 28 KMD-aftaler er ulovlige

Men nu lader det altså til, at flere og flere kommuner trods alt udsætter deres kontrakter for konkurrence.

Således blev der eksempelvis for nylig afholdt et fælles udbud, hvor hele 15 kommuner gik i udbud med deres løsning og brugte 300 millioner kroner.

KMD sidder fortsat på langt den største markedsandel og har også genvundet mange kommuner efter bølgen af udbud.

Ny slagmark: Mest smertefri implementering
Fremadrettet bliver det således også spændende at følge, hvordan implementeringen af de forskellige leverandørers systemer kommer til at forløbe.

I hvert fald har KMD haft problemer med implemteringen i Sorø og Solrød Kommuner, hvor selskabet måtte betale kompensation.

Læs også: Sådan tackler KMD-topchef sur kommune

Til gengæld praler Fujitsu i den netop rundsendte pressemeddelelse af, at de har leveret 59 implementeringer af de økonomiløsninger, "og alle de 59 implementeringer er leveret til aftalt tid og til aftalt budget".

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS