Konkurrent: Vi har smadret KMD's monopol

KMD's monopol i kommunerne på ERP-området er nu brudt, lyder det fra fremadstormende KMD-konkurrent.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

"Det, der tidligere blev opfattet som et monopol på området, er nu beviseligt brudt." 

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra KMD-konkurrenten, Fujitsu, hvor markedsdirektør Christian Torp gør status. 

Selskabet oplyser, at det i samarbejde med Silkeborg Data nu sidder på 30 procent af markedet for løn- og økonomisystemer til kommuner og regioner.

Netop erp-området har igennem de sidste år været i fokus, fordi op imod 28 kommuner ulovligt tegnede kontrakt med KMD uden at afholde udbud.

Læs også: Konkurrencestyrelsen: 28 KMD-aftaler er ulovlige

Men nu lader det altså til, at flere og flere kommuner trods alt udsætter deres kontrakter for konkurrence.

Således blev der eksempelvis for nylig afholdt et fælles udbud, hvor hele 15 kommuner gik i udbud med deres løsning og brugte 300 millioner kroner.

KMD sidder fortsat på langt den største markedsandel og har også genvundet mange kommuner efter bølgen af udbud.

Ny slagmark: Mest smertefri implementering
Fremadrettet bliver det således også spændende at følge, hvordan implementeringen af de forskellige leverandørers systemer kommer til at forløbe.

I hvert fald har KMD haft problemer med implemteringen i Sorø og Solrød Kommuner, hvor selskabet måtte betale kompensation.

Læs også: Sådan tackler KMD-topchef sur kommune

Til gengæld praler Fujitsu i den netop rundsendte pressemeddelelse af, at de har leveret 59 implementeringer af de økonomiløsninger, "og alle de 59 implementeringer er leveret til aftalt tid og til aftalt budget".

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest