Konkurrent: Vi har smadret KMD's monopol

KMD's monopol i kommunerne på ERP-området er nu brudt, lyder det fra fremadstormende KMD-konkurrent.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

"Det, der tidligere blev opfattet som et monopol på området, er nu beviseligt brudt." 

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra KMD-konkurrenten, Fujitsu, hvor markedsdirektør Christian Torp gør status. 

Selskabet oplyser, at det i samarbejde med Silkeborg Data nu sidder på 30 procent af markedet for løn- og økonomisystemer til kommuner og regioner.

Netop erp-området har igennem de sidste år været i fokus, fordi op imod 28 kommuner ulovligt tegnede kontrakt med KMD uden at afholde udbud.

Læs også: Konkurrencestyrelsen: 28 KMD-aftaler er ulovlige

Men nu lader det altså til, at flere og flere kommuner trods alt udsætter deres kontrakter for konkurrence.

Således blev der eksempelvis for nylig afholdt et fælles udbud, hvor hele 15 kommuner gik i udbud med deres løsning og brugte 300 millioner kroner.

KMD sidder fortsat på langt den største markedsandel og har også genvundet mange kommuner efter bølgen af udbud.

Ny slagmark: Mest smertefri implementering
Fremadrettet bliver det således også spændende at følge, hvordan implementeringen af de forskellige leverandørers systemer kommer til at forløbe.

I hvert fald har KMD haft problemer med implemteringen i Sorø og Solrød Kommuner, hvor selskabet måtte betale kompensation.

Læs også: Sådan tackler KMD-topchef sur kommune

Til gengæld praler Fujitsu i den netop rundsendte pressemeddelelse af, at de har leveret 59 implementeringer af de økonomiløsninger, "og alle de 59 implementeringer er leveret til aftalt tid og til aftalt budget".

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job