Konkurrent: Vi har smadret KMD's monopol

KMD's monopol i kommunerne på ERP-området er nu brudt, lyder det fra fremadstormende KMD-konkurrent.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

"Det, der tidligere blev opfattet som et monopol på området, er nu beviseligt brudt." 

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra KMD-konkurrenten, Fujitsu, hvor markedsdirektør Christian Torp gør status. 

Selskabet oplyser, at det i samarbejde med Silkeborg Data nu sidder på 30 procent af markedet for løn- og økonomisystemer til kommuner og regioner.

Netop erp-området har igennem de sidste år været i fokus, fordi op imod 28 kommuner ulovligt tegnede kontrakt med KMD uden at afholde udbud.

Læs også: Konkurrencestyrelsen: 28 KMD-aftaler er ulovlige

Men nu lader det altså til, at flere og flere kommuner trods alt udsætter deres kontrakter for konkurrence.

Således blev der eksempelvis for nylig afholdt et fælles udbud, hvor hele 15 kommuner gik i udbud med deres løsning og brugte 300 millioner kroner.

KMD sidder fortsat på langt den største markedsandel og har også genvundet mange kommuner efter bølgen af udbud.

Ny slagmark: Mest smertefri implementering
Fremadrettet bliver det således også spændende at følge, hvordan implementeringen af de forskellige leverandørers systemer kommer til at forløbe.

I hvert fald har KMD haft problemer med implemteringen i Sorø og Solrød Kommuner, hvor selskabet måtte betale kompensation.

Læs også: Sådan tackler KMD-topchef sur kommune

Til gengæld praler Fujitsu i den netop rundsendte pressemeddelelse af, at de har leveret 59 implementeringer af de økonomiløsninger, "og alle de 59 implementeringer er leveret til aftalt tid og til aftalt budget".

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos