Konkurrent: Vi har smadret KMD's monopol

KMD's monopol i kommunerne på ERP-området er nu brudt, lyder det fra fremadstormende KMD-konkurrent.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

"Det, der tidligere blev opfattet som et monopol på området, er nu beviseligt brudt." 

Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra KMD-konkurrenten, Fujitsu, hvor markedsdirektør Christian Torp gør status. 

Selskabet oplyser, at det i samarbejde med Silkeborg Data nu sidder på 30 procent af markedet for løn- og økonomisystemer til kommuner og regioner.

Netop erp-området har igennem de sidste år været i fokus, fordi op imod 28 kommuner ulovligt tegnede kontrakt med KMD uden at afholde udbud.

Læs også: Konkurrencestyrelsen: 28 KMD-aftaler er ulovlige

Men nu lader det altså til, at flere og flere kommuner trods alt udsætter deres kontrakter for konkurrence.

Således blev der eksempelvis for nylig afholdt et fælles udbud, hvor hele 15 kommuner gik i udbud med deres løsning og brugte 300 millioner kroner.

KMD sidder fortsat på langt den største markedsandel og har også genvundet mange kommuner efter bølgen af udbud.

Ny slagmark: Mest smertefri implementering
Fremadrettet bliver det således også spændende at følge, hvordan implementeringen af de forskellige leverandørers systemer kommer til at forløbe.

I hvert fald har KMD haft problemer med implemteringen i Sorø og Solrød Kommuner, hvor selskabet måtte betale kompensation.

Læs også: Sådan tackler KMD-topchef sur kommune

Til gengæld praler Fujitsu i den netop rundsendte pressemeddelelse af, at de har leveret 59 implementeringer af de økonomiløsninger, "og alle de 59 implementeringer er leveret til aftalt tid og til aftalt budget".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S