CSC om Polsag: Vi vil gerne finde en fornuftig løsning

"Vi vil naturligvis arbejde konstruktivt med politiet for at finde en fornuftig løsning på det her," lyder det fra CSC efter Polsag-fyring.

Artikel top billede

Læs også:
Dette kan vi lære af Polsag-skandalen

Sådan kørte Polsag helt af sporet

Politichef ånder lettet op: Godt, at Polsag skrottes

Fra hot til skrot: Her er Polsags skandaleramte liv 

Fredag fik it-giganten CSC en fyreseddel af Justitsministeren i sagen om det stormombruste it-system Polsag, der skulle modernisere politiets it.

En beslutning, som CSC er ærgerlige over, fortæller Finn Rasmussen, der er nordisk salgs- og marketingschef.

"Selvfølgelig er vi kede af, at det er kommet dertil," siger Finn Rasmussen til Computerworld.

Med de ord kommenterer CSC for første gang Polsag efter justitsministerens beslutning, der først kom leverandøren for øre i fredags.

Usikre konsekvenser

Hvad der nu kommer til at ske, er tilsyneladende usikkert.

Rigspolitiet har nemlig ikke talt med CSC om de nærmere konsekvenser af beslutningen, fortæller Finn Rasmussen.

"Der har ikke været nogen formelle drøftelser omkring konsekvenserne, " siger Finn Rasmussen.

Han fortæller, at det derfor er for tidligt at sige noget om de økonomiske konsekvenser. Han ønsker ikke at kommentere, hvorvidt beslutningen får konsekvenser for firmaets medarbejdere. 

Dermed er det juridisk set helt uafklaret, om CSC mister pengene på projektet eller får betaling uden at skulle levere.

"Vi vil naturligvis arbejde konstruktivt med politiet for at finde en fornuftig løsning på det her," siger Finn Rasmussen.

Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen har tidligere krævet, at man undersøger mulighederne for at få erstatning af CSC.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune