CSC om Polsag: Vi vil gerne finde en fornuftig løsning

"Vi vil naturligvis arbejde konstruktivt med politiet for at finde en fornuftig løsning på det her," lyder det fra CSC efter Polsag-fyring.

Artikel top billede

Læs også:
Dette kan vi lære af Polsag-skandalen

Sådan kørte Polsag helt af sporet

Politichef ånder lettet op: Godt, at Polsag skrottes

Fra hot til skrot: Her er Polsags skandaleramte liv 

Fredag fik it-giganten CSC en fyreseddel af Justitsministeren i sagen om det stormombruste it-system Polsag, der skulle modernisere politiets it.

En beslutning, som CSC er ærgerlige over, fortæller Finn Rasmussen, der er nordisk salgs- og marketingschef.

"Selvfølgelig er vi kede af, at det er kommet dertil," siger Finn Rasmussen til Computerworld.

Med de ord kommenterer CSC for første gang Polsag efter justitsministerens beslutning, der først kom leverandøren for øre i fredags.

Usikre konsekvenser

Hvad der nu kommer til at ske, er tilsyneladende usikkert.

Rigspolitiet har nemlig ikke talt med CSC om de nærmere konsekvenser af beslutningen, fortæller Finn Rasmussen.

"Der har ikke været nogen formelle drøftelser omkring konsekvenserne, " siger Finn Rasmussen.

Han fortæller, at det derfor er for tidligt at sige noget om de økonomiske konsekvenser. Han ønsker ikke at kommentere, hvorvidt beslutningen får konsekvenser for firmaets medarbejdere. 

Dermed er det juridisk set helt uafklaret, om CSC mister pengene på projektet eller får betaling uden at skulle levere.

"Vi vil naturligvis arbejde konstruktivt med politiet for at finde en fornuftig løsning på det her," siger Finn Rasmussen.

Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen har tidligere krævet, at man undersøger mulighederne for at få erstatning af CSC.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S