CSC om Polsag: Vi vil gerne finde en fornuftig løsning

"Vi vil naturligvis arbejde konstruktivt med politiet for at finde en fornuftig løsning på det her," lyder det fra CSC efter Polsag-fyring.

Artikel top billede

Læs også:
Dette kan vi lære af Polsag-skandalen

Sådan kørte Polsag helt af sporet

Politichef ånder lettet op: Godt, at Polsag skrottes

Fra hot til skrot: Her er Polsags skandaleramte liv 

Fredag fik it-giganten CSC en fyreseddel af Justitsministeren i sagen om det stormombruste it-system Polsag, der skulle modernisere politiets it.

En beslutning, som CSC er ærgerlige over, fortæller Finn Rasmussen, der er nordisk salgs- og marketingschef.

"Selvfølgelig er vi kede af, at det er kommet dertil," siger Finn Rasmussen til Computerworld.

Med de ord kommenterer CSC for første gang Polsag efter justitsministerens beslutning, der først kom leverandøren for øre i fredags.

Usikre konsekvenser

Hvad der nu kommer til at ske, er tilsyneladende usikkert.

Rigspolitiet har nemlig ikke talt med CSC om de nærmere konsekvenser af beslutningen, fortæller Finn Rasmussen.

"Der har ikke været nogen formelle drøftelser omkring konsekvenserne, " siger Finn Rasmussen.

Han fortæller, at det derfor er for tidligt at sige noget om de økonomiske konsekvenser. Han ønsker ikke at kommentere, hvorvidt beslutningen får konsekvenser for firmaets medarbejdere. 

Dermed er det juridisk set helt uafklaret, om CSC mister pengene på projektet eller får betaling uden at skulle levere.

"Vi vil naturligvis arbejde konstruktivt med politiet for at finde en fornuftig løsning på det her," siger Finn Rasmussen.

Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen har tidligere krævet, at man undersøger mulighederne for at få erstatning af CSC.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S