CSC om Polsag: Vi vil gerne finde en fornuftig løsning

"Vi vil naturligvis arbejde konstruktivt med politiet for at finde en fornuftig løsning på det her," lyder det fra CSC efter Polsag-fyring.

Artikel top billede

Læs også:
Dette kan vi lære af Polsag-skandalen

Sådan kørte Polsag helt af sporet

Politichef ånder lettet op: Godt, at Polsag skrottes

Fra hot til skrot: Her er Polsags skandaleramte liv 

Fredag fik it-giganten CSC en fyreseddel af Justitsministeren i sagen om det stormombruste it-system Polsag, der skulle modernisere politiets it.

En beslutning, som CSC er ærgerlige over, fortæller Finn Rasmussen, der er nordisk salgs- og marketingschef.

"Selvfølgelig er vi kede af, at det er kommet dertil," siger Finn Rasmussen til Computerworld.

Med de ord kommenterer CSC for første gang Polsag efter justitsministerens beslutning, der først kom leverandøren for øre i fredags.

Usikre konsekvenser

Hvad der nu kommer til at ske, er tilsyneladende usikkert.

Rigspolitiet har nemlig ikke talt med CSC om de nærmere konsekvenser af beslutningen, fortæller Finn Rasmussen.

"Der har ikke været nogen formelle drøftelser omkring konsekvenserne, " siger Finn Rasmussen.

Han fortæller, at det derfor er for tidligt at sige noget om de økonomiske konsekvenser. Han ønsker ikke at kommentere, hvorvidt beslutningen får konsekvenser for firmaets medarbejdere. 

Dermed er det juridisk set helt uafklaret, om CSC mister pengene på projektet eller får betaling uden at skulle levere.

"Vi vil naturligvis arbejde konstruktivt med politiet for at finde en fornuftig løsning på det her," siger Finn Rasmussen.

Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen har tidligere krævet, at man undersøger mulighederne for at få erstatning af CSC.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job