CSC om Polsag: Vi vil gerne finde en fornuftig løsning

"Vi vil naturligvis arbejde konstruktivt med politiet for at finde en fornuftig løsning på det her," lyder det fra CSC efter Polsag-fyring.

Artikel top billede

Læs også:
Dette kan vi lære af Polsag-skandalen

Sådan kørte Polsag helt af sporet

Politichef ånder lettet op: Godt, at Polsag skrottes

Fra hot til skrot: Her er Polsags skandaleramte liv 

Fredag fik it-giganten CSC en fyreseddel af Justitsministeren i sagen om det stormombruste it-system Polsag, der skulle modernisere politiets it.

En beslutning, som CSC er ærgerlige over, fortæller Finn Rasmussen, der er nordisk salgs- og marketingschef.

"Selvfølgelig er vi kede af, at det er kommet dertil," siger Finn Rasmussen til Computerworld.

Med de ord kommenterer CSC for første gang Polsag efter justitsministerens beslutning, der først kom leverandøren for øre i fredags.

Usikre konsekvenser

Hvad der nu kommer til at ske, er tilsyneladende usikkert.

Rigspolitiet har nemlig ikke talt med CSC om de nærmere konsekvenser af beslutningen, fortæller Finn Rasmussen.

"Der har ikke været nogen formelle drøftelser omkring konsekvenserne, " siger Finn Rasmussen.

Han fortæller, at det derfor er for tidligt at sige noget om de økonomiske konsekvenser. Han ønsker ikke at kommentere, hvorvidt beslutningen får konsekvenser for firmaets medarbejdere. 

Dermed er det juridisk set helt uafklaret, om CSC mister pengene på projektet eller får betaling uden at skulle levere.

"Vi vil naturligvis arbejde konstruktivt med politiet for at finde en fornuftig løsning på det her," siger Finn Rasmussen.

Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen har tidligere krævet, at man undersøger mulighederne for at få erstatning af CSC.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS