Politichef ånder lettet op: Godt at Polsag skrottes

Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg glæder sig over lukningen af det voldsomt dyre Polsag-system. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:

Betjente: Så slemt står det til med vores it-system.

Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag.

Bornholmsk Polsag-kritik tages op i Folketinget.

Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg er glad for Folketingets beslutning om at aflive det stærkt forsinkede og fordyrede it-system Polsag.

"Jeg er glad for, at regeringen har besluttet at opgive projektet," lyder det fra ham.

Han siger, at det gjorde et 'kæmpe indtryk,' da han for nylig kiggede nærmede på Polsag på Bornholm, hvor de bornholmske betjente har haft systemet i pilotdrift siden slutningen af 2010.

Formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, sagde allerede i begyndelsen af januar til Computerworld, at Polsag var 'mangelfuldt' og 'ikke klar til en større politikreds.'

Han pegede desuden på, at Polsag trods de store mangler og fejl ikke var blevet rettet op i mange måneder. Og at det var så elendigt, at det påvirkede medarbejdernes trivlsel.

Du kan læse hele Henrik Scwarz vurdering af Polsag-systemet som bruger her.

Tror ikke på projektet

Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg fik således syn for sagen.

"Deres [de bornholmske betjente, red.] oplevelser kombineret med flere dybdegående tekniske undersøgelser af systemet har gjort konklusionen klar: Vi tror ikke på projektet," siger han.

Han mener, at Polsag aldrig vil komme til at fungere ordentligt som sagsbehandlingssystem for politiet.

Det elektroniske sagsbehandlingssystem blev sat i drift på Bornholm i december 2010 og har været ramt af massive fejl.

Især omkring hastigheden af systemet og integrationen af tekstbehandling. Et værktøj, der er vigtigt til betjentenes daglige arbejde med efterforskning og rapportbehandling.

Samtidig er systemet for besværligt at bruge for betjentene, har formanden tidligere fortalt til politifolkenes fagblad.

"Vi har stadig generelle problemer omkring hele Word-integrationen," siger han i dag, fire måneder senere.

Forsinkelse på forsinkelse

Rigspolitiet udsatte sidste år det stormomsuste it-system hele to gange.

Først fra den 1. juni til starten af september - senere på ubestemt tid.

Derefter lod Rigspolitiet eksterne specialister gennemhegle kvaliteten af Polsag.

Forud var den den videre udrulning i resten af landet sat på stand-by.

Det var ellers planen, at Polsag efter Bornholm skulle udrulles i Midt- og Vestjysk politikreds, der er 10 gange større end Bornholms Politikreds og som har langt flere sager at håndtere i forhold til politiarbejdet.

Du kan læse mere om skandale-projektets omtumlede historie her.

Læs også:

Betjente: Så slemt står det til med vores it-system.

Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag.

Bornholmsk Polsag-kritik tages op i Folketinget.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S