Politichef ånder lettet op: Godt at Polsag skrottes

Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg glæder sig over lukningen af det voldsomt dyre Polsag-system. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:

Betjente: Så slemt står det til med vores it-system.

Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag.

Bornholmsk Polsag-kritik tages op i Folketinget.

Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg er glad for Folketingets beslutning om at aflive det stærkt forsinkede og fordyrede it-system Polsag.

"Jeg er glad for, at regeringen har besluttet at opgive projektet," lyder det fra ham.

Han siger, at det gjorde et 'kæmpe indtryk,' da han for nylig kiggede nærmede på Polsag på Bornholm, hvor de bornholmske betjente har haft systemet i pilotdrift siden slutningen af 2010.

Formanden for Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, sagde allerede i begyndelsen af januar til Computerworld, at Polsag var 'mangelfuldt' og 'ikke klar til en større politikreds.'

Han pegede desuden på, at Polsag trods de store mangler og fejl ikke var blevet rettet op i mange måneder. Og at det var så elendigt, at det påvirkede medarbejdernes trivlsel.

Du kan læse hele Henrik Scwarz vurdering af Polsag-systemet som bruger her.

Tror ikke på projektet

Rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg fik således syn for sagen.

"Deres [de bornholmske betjente, red.] oplevelser kombineret med flere dybdegående tekniske undersøgelser af systemet har gjort konklusionen klar: Vi tror ikke på projektet," siger han.

Han mener, at Polsag aldrig vil komme til at fungere ordentligt som sagsbehandlingssystem for politiet.

Det elektroniske sagsbehandlingssystem blev sat i drift på Bornholm i december 2010 og har været ramt af massive fejl.

Især omkring hastigheden af systemet og integrationen af tekstbehandling. Et værktøj, der er vigtigt til betjentenes daglige arbejde med efterforskning og rapportbehandling.

Samtidig er systemet for besværligt at bruge for betjentene, har formanden tidligere fortalt til politifolkenes fagblad.

"Vi har stadig generelle problemer omkring hele Word-integrationen," siger han i dag, fire måneder senere.

Forsinkelse på forsinkelse

Rigspolitiet udsatte sidste år det stormomsuste it-system hele to gange.

Først fra den 1. juni til starten af september - senere på ubestemt tid.

Derefter lod Rigspolitiet eksterne specialister gennemhegle kvaliteten af Polsag.

Forud var den den videre udrulning i resten af landet sat på stand-by.

Det var ellers planen, at Polsag efter Bornholm skulle udrulles i Midt- og Vestjysk politikreds, der er 10 gange større end Bornholms Politikreds og som har langt flere sager at håndtere i forhold til politiarbejdet.

Du kan læse mere om skandale-projektets omtumlede historie her.

Læs også:

Betjente: Så slemt står det til med vores it-system.

Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag.

Bornholmsk Polsag-kritik tages op i Folketinget.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird