DR's store it-rorfører går fra borde

Teknologi-direktør Peter Andersen, som har stået i spidsen for omlægning fra analog til digital platform, forlader DR.

Artikel top billede

(Foto: DR)

Læs også:
DR: It er motoren under det store identitetsskifte

Efter næsten 23 år i Danmarks Radio, de seneste seks år som direktør for DR Teknologi og Medieservice, går Peter Andersen fra borde.

Han har styret DR-skuden ind i nye tider, hvor den gamle statsradiofoni de seneste 10 år har gennemført to store teknologiske omstillinger.

"Vi er gået fra analog til digitalt, og vi har samlet produktionen i DR Byen. Nu skal DR i gang med at finde ud af, hvad der ligger på den anden side, og hvordan vi bedst indretter os i den nye medievirkelighed. Jeg har vurderet, at det er et godt tidspunkt at afprøve mulighederne uden for DR," meddeler Peter Andersen om sin afgang i en pressemeddelelse.

DR's økonomidirektør Martin Præstegaard er konstitueret direktør for DR Teknologi og Medieservice, indtil afløseren for Peter Andersen er fundet. 

Årets CIO-nomineret

Den 52-årige teknologidirektør var i 2010 nomineret som Årets CIO af Computerworld, IDC og Dansk IT.

Nomineringen skete blandt andet på baggrund af hans arbejde med etableringen af DR Byen på Amager, hvor en helt ny teknologiplatform til 750 millioner kroner skulle implementeres.

Målet var at gøre DR's medarbejdere i stand til i højere grad at dele den viden og det indhold, der er til rådighed i DR og at bringe indholdet videre til lyttere, seere og webbrugere på nye platforme.

"Hele DR Byen var tænkt som et fikspunkt fra at bevæge sig fra en radio- og tv-virksomhed til en multimedievirksomhed, hvor man ville benytte lejligheden til at flytte virksomheden både organisatorisk, teknologisk og udtryksmæssigt," sagde Peter Andersen dengang til Computerworld.
 
Der blev etableret studier, infrastruktur, netværk, serverstruktur og afviklingssystemer i forbindelse med implementeringen af de nye bygninger i Ørestaden i København.

Projektet var også en lang række udfordringer for den tekniske direktør og de ansatte.

Eksempelvis sprang enkelte leverandører fra umiddelbart før startskuddet.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Peter Andersen.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S