DR: It er motoren under det store identitetskifte

Årets CIO 2010: It står centralt i DR's arbejde med at flytte sig fra at være en radio- og tv-virksomhed til at være en multimedievirksomhed.

Artikel top billede

(Foto: DR)

Få overblikket over Årets CIO 2010.

Med etablering af DR Byen på Amager fulgte også etableringen af en helt ny teknologiplatform til 750 millioner kroner. Det projekt har ført til en Computerworld-nominering til titlen som årets CIO 2010 af DR's tekniske direktør, Peter Andersen.

"Hele DR Byen var tænkt som et fikspunkt fra at bevæge sig fra en radio- og tv-virksomhed til en multimedievirksomhed, hvor man ville benytte lejligheden til at flytte virksomheden både organisatorisk, teknologisk og udtryksmæssigt," siger Peter Andersen.

Del viden og del indhold

Målsætningen var at gøre DR's medarbejdere i stand til i højere grad at dele den viden og det indhold, der er til rådighed i DR og at bringe indholdet videre til lyttere, seere og webbrugere på nye platforme.

Samtidig har det været et ønske at gøre DR i stand til at understøtte og skabe mere mobile og skalerbare distributionskanaler.

Teknologiaktiviteterne i det forsinkede byggeri af DR Byen blev ifølge Peter Andersen løst til prisen og med det fastlagte kvalitetsniveau.

Byggeriet - og dermed projekteringen og implementeringen af den nye teknologiplaform - blev afsluttet etapevis i løbet af fem til syv år. De tekniske installationer i det forsinkede koncerthus var noget af det sidste, der blev gennemført.

Cirka 80 dedikerede DR-medarbejdere har arbejdet på projektet, der endvidere har omfattet medarbejdere fra en lang række leverandører samt relevante personer i DR.

De har blandt andet arbejdet med etablering af studier, infrastruktur, netværk, serverstruktur og afviklingssystemer i forbindelse med implementeringen af de nye bygninger på Amager i København, hvor medarbejderne hos Danmarks public service-mediehus gradvist er flyttet ind.

Mange udfordringer

Projektet til cirka 750 millioner kroner har medført en lang række udfordringer for den tekniske direktør og de ansatte.

Eksempelvis sprang enkelte leverandører fra umiddelbart før startskuddet, hvilket skabte behov for gentænkning af koncepter.

Den helt store udfordring var ifølge Peter Andersen endvidere at understøtte DR videre parallelt med projekteringen, implementeringen og flytningen til det nye domicil tæt ved metroen på Amager.

"Med hensyn til den teknologiske platform står vi i dag på et helt andet stadie end for 10 år siden. Vi er i stand til - med det udgangspunkt vi har i dag og når økonomien er til det - forholdsvis hurtigt at etablere nye løsninger og adressere de tekniske krav til DR," siger Peter Andersen.

Digitalisering af alle arbejdsprocesser

Den helt overordnede vision har været at flytte DR fra radio- og tv-virksomhed til multimedievirksomhed i forbindelse med den fysiske flytning fra flere lokaliteter i hovedstadsområdet til de nye i DR Byen.

Det har eksempelvis medført en digitalisering af alle arbejdsprocesser, så medarbejderne i højere grad er blevet i stand til alle steder at dele information og arbejde mobilt.

"Det har betydet, at vi har skulle tænke og etablere en systemarkitektur, som kunne understøtte dette, og vi mener, at vi næsten er nået i mål," siger Peter Andersen.

Han mener endvidere, at opbygningen af en række digitale workflows blandt andet har gjort det muligt at holde produktiviteten oppe trods de store sparerunder, som DR har været igennem.

Et af de vigtigste mål har været at skabe en skalerbar systemarkitektur, der har gjort det muligt dels at skalere løsningerne, dels at udkomme på nye medieplatforme uden nødvendigvis at sætte større udviklingsopgaver i gang.

Projektet lykkedes

Eksempelvis var det sidste år muligt at etablere en række nye tv-kanaler hos DR inden for rimelige økonomiske rammer, fordi der kunne arbejdes videre på den nye skalerbare infrastruktur.

Det viser ifølge Peter Andersen, at projektet er lykkedes.

"Vi kan i dag dele informationer mellem journalister meget bedre, end vi kunne tidligere og i princippet lever vi op til kravet om, at man skal kunne arbejde hvor som helst hos DR med en hvilken som helst opgave og med hvilket som helst data," siger Peter Andersen.

Få overblikket over Årets CIO 2010.

Al indhold bliver digitaliseret

Få overblikket over Årets CIO 2010.

For at gøre det muligt bliver alt indhold hos DR i dag digitaliseret og beskrevet med metadata, så det kan hentes og benyttes af medarbejdere, når det er ønskeligt og realistisk.

DR - der har landsdækkende radio og tv-kanaler samt et af Danmarks mest besøgte nyhedssites på internettet - lagrer i øjeblikket cirka fire terabyte data dagligt, hvilket ifølge Peter Andersen i sig selv er en udfordring.

I forbindelse med det fortsatte behov for investeringer er der også indført nye principper for it-governance.

Det skal gøre det nemmere at styre fremtidige investeringer på teknologiområdet hos DR, og det er en del af arbejdet, som Peter Andersen finder særligt vigtigt i lyset af de kontinuerlige investeringer, som større mediehuse står over for.

I øjeblikket har implemteringen af HD til tv høj prioritet, og på ønskelisten over fremtidige investeringer står blandt andet en ny platform til internetsitet www.dr.dk samt et nyt redigerings- og afviklingsværktøj til radio i DR Byen og hos DR's regionale radiostationer.

Få overblikket over Årets CIO 2010.

Og så skal der opgraderes på den eksisterende infrastruktur, hvor de seneste syv år implementering i kombination med den hurtige udvikling har gjort geninvesteringer nødvendige.

"Vi er konstant under et investeringsmæssigt pres i relation til de mange platforme og vores omfattende infrastruktur," siger Peter Andersen.

"Det kræver kontanste geninvesteringer, når man har skabt en skalerbar og sammenhængende teknologiplatform, hvorfra man kan dele informationer og tilgå en række nye platforme forholdsvis hurtigt," siger han.

Peter Andersen fortæller, at teknologileverandørerne på broadcastområdet ved projektets begyndelse for syv år siden ikke var så langt fremme i relation til at tænke i sammenhængende entreprise systemarkitektur, som det er tilfældet i dag.

"Det betød blandt andet, at vi nogle steder var helt ude på kanten i forhold til, hvad der var realistisk. Et af de områder, som vi virkelig blev udfordret på, var afviklingsområdet, hvor nogle af leverandørerne sprang fra i sidste øjeblik," siger Peter Andersen.

Siden er der ifølge DR's tekniske direktør kommet mere gang i den teknologiske udvikling, når det gælder mediekonvergens, hvor samspillet og håndteringen af tv, radio, tekst, billeder og web smelter sammen og skal sam-eksistere på samme netværk.

"Vi ser nu, at de store it-spillere på verdensplan som eksempelvis Google og Apple virkelig begynder at sætte rammerne og retningen på den teknologiske udvikling på medie- og broadcastområdet," siger Peter Andersen.

Mere om samme emne

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

DevOps Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København

Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job