Microsoft på vej med CRM til de fleste smartphones

Microsoft på vej med CRM-apps til både Windows Phone 7, iOS, Android og BlackBerry.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft er ved at forberede en række applikationer til sin CRM-software til mobilplatformene BlackBerry, Windows Phone 7, iOS samt Android 2.2 og derover, oplyser selskabet.

Disse apps vil blive lanceret i andet kvartal som en del af Microsofts almindelige såkaldte CRM-serviceopdatering, der også vil udbygge den eksisterende browserunderstøttelse i Internet Explorer, Chrome, Firefox samt Safari på både Macs, iPads og Windows-pc'er.

Derefter vil disse mobil-apps blive opdateret samtidigt, men deres sæt af funktioner kan variere afhængig af tilgængelige muligheder og egenskaber ved hver platform, oplyser Craig Dewar, der er chef for Dynamics CRM.

"Vi gør, så meget vi kan på hver platform i stedet for at vælge den laveste fællesnævner," forklarer han.

"Vi optimerer til hver fysisk enhed. Du har valgt hvilken enhed, du ønsker at bruge, derfor bør vi gøre oplevelsen på din valgte enhed så god som mulig."

Kan fjern-slette

De nye mobile CRM-funktioner inkluderer også en hosted-server-komponent, der leverer administration og sikkerhed.

Det tæller blandt andet mulighed for at slette alle følsomme data via fjernadgang fra enheder, i det tilfælde at de bliver kompromitteret. Som it-administrator bliver det også muligt at gøre alle sine CRM-tilpasninger mobile, uden at man skal til at kode det hele igen, påpeger Dewar.

Hver applikation vil kunne bruges offline og efterfølgende synkronisere med online-systemerne.

Microsoft vil tage 170 kroner (30 dollar) per bruger per måned for denne mobil-service, der giver mulighed for op til tre enheder per abonnent.

rismodellen er udelukkende brugerbaseret uden separate gebyrer for hosted-server-værktøjer.

Microsofts tætteste CRM-konkurrent, Salesforce.com, tilbyder en mobil-app i en light-udgave uden ekstra omkostninger samt en udgave med det komplette sæt af funktioner, der for Unlimited Edition-abonnenter ikke koster noget ekstra, men som for Professional og Enterprise Edition-kunder koster cirka 280 kroner (50 dollar) per bruger per måned.

Roligt tempo

Mens andre CRM-leverandører heriblandt Salesforce.com har været hurtigt ude med at anvende HTML5 til mobile løsninger i håbet om at kunne udvikle en enkelt såkaldt rig applikation, der kan køre på forskellige platforme, så har Microsoft bevidst valgt et mere roligt tempo.

"Vi følger meget nøje med i udviklingen af HTML5 og vi arbejder med det," siger Dewar.

"Det er en meget vigtig udviklingsteknologi. Men vores fokus er på at levere den bedste oplevelse, der er mulig i dag på native enheder."

Microsoft vil sandsynligvis gøre mere med HTML5, efter Windows 8 er udkommet, da det kommende styresystem leverer rigelig understøttelse af HMTL5, tilføjer han.

Den kommende serviceopdatering af både lokale og online-udgaver af CRM-softwaren vil desuden indeholde funktionen Activity Feeds, som vil give brugerne en velkendt strøm Twitter- og Facebook-lignende statusopdateringer med information fra CRM-systemet.

Microsoft planlægger også at tilføje nye business intelligence-funktioner til lokale, såkaldte on-premises-udgaver baseret på visualiseringsteknologien Power View i SQL Server 2012.

Disse funktioner vil på et tidspunkt også blive tilgængelige i online-udgaven, oplyser Dewar.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job