Minister skal tvinges til at offentliggøre Polsag-rapport

Uvildig rapport om Polsag skal frem i lyset, mener it-ordfører. Derfor skal justitsministeren offentliggøre rapport, siger ordføreren.

Artikel top billede

læs også:

Sådan har svenskerne løst politiets it-problem

Justistsministeren skal stå skoleret om Polsag

Offentligheden bør vide, hvorfor det skandaleramte CSC-system Polsag ikke var godt nok til Politiet.

Det mener it-ordfører Dennis Flydtkjær (DF), der nu vil have justitsminister Morten Bødskov (S) til at offentliggøre den uvildige rapport fra konsulentvirksomheden Globeteam, som  har analyseret it-systemet.

Justitsministeren er allerede kaldt i samråd om sagen om Polsag. Det kan du læse mere om her.

Og han tror ikke, at han er den eneste, der er nysgerrig efter at se rapportens ordlyd om Politiets forsinkede og fordyrede it-system.

"Det, tror jeg, at vi er mange, der er lidt spændte på," siger han.

Derfor har han gennem Folketingets Retsudvalg stillet et spørgsmål til ministeren, hvor han beder ministeren om at få rapporten, så snart det er muligt.  
  
Forligsparter uden indflydelse
At mange er interesserede i at kende sandheden om status på Polsag, der i fredags blev droppet, skyldes ifølge Dennis Flydtkjær, at de af Folketingets partier som er med i forligskredsen omkring politireformen, endnu ikke har set rapporten.

"Det er jo den, der er basis for hele beslutningen. Hvorfor tror de ikke, Polsag kan holdes i live? Er det kodet forkert eller forkerte formatteknikker," spørger Dennis Flydtkjær.

Han vil også gerne læse de anbefalinger, som det uvildige firma kommer med om Polsag, og hvad firmaet eventuelt skønner, at det ville koste at implementere systemet.

Ukendte fakta om fremskridt

CSC, der sammen med Scanjour har været leverandør på Polsag, har overfor Computerworld udtrykt ærgrelse over, at justitsministeren trak stikket, netop som der va  "væsentlige tekniske fremskridt" på systemet.

Adspurgt om, hvad de konkrete tekniske fremskridt består i, henviste CSC dog til politiet og Justitsministeriet.  

Dennis Flydtkjær er ikke i tvivl om, at Polsag nok bliver skrottet. Men han minder om, at både hans eget parti og Venstre synes. at beslutningen er taget lidt for hurtigt.

Samtidig finder han det kritisabelt, at partierne i forligskredsen ikke er blevet inddraget i beslutningen om at droppe systemet.

"Vi har jo ikke set undersøgelsen endnu. Vi har ingen information om, hvordan og hvorledes beslutningen er taget," siger han.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job