Sådan vil fransk politi sikre betjente sundt it-system

Fransk politi skal have nyt it-system. Se her, hvordan gendarmerne griber opgaven an.

Artikel top billede

Læs også: Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet.

Mens dansk politis nye it-system, Polsag, som bekendt ligger sønderskudt i hjørnet som en anden skrotbunke hos en brugtvognsforhandler, så går det fint andre steder.

I hvert fald bliver 60.000 franske gendarmer på 4.300 lokationer nu tilsluttet et it-system, så de vil kunne dele oplysninger.

Under alle omstændigheder lød missionen sådan, da fransk politi, da fransk politi - bemærk der i Frankrig er en speciel opdeling af opgaver - for nogen tid siden indledte jagten på en it-leverandør.

Og resultat blev, at franskmændene i samarbejde med den udvalgte leverandør i slutningen af 2011 under G20 kunne storteste et nyudviklet informations-, og kommandosystem indkøbt af iindenrigsministeriet for 35 millioner euro - svarende til cirka 245 millioner kroner.

Det skriver Le Figaro.

Leverandørens navn er Thales, og pakken indeholder både system, hardware og uddannelse. 

Fire moduler

Ifølge den franske avis har it-systemet blandt andet fire operationelle moduler.

Et modul kan vise et interaktivt kort, der lokalisere den nøjatige adresse for et nødopkald.

Et andet modul skal højne sikkerheden i marken, da systemet gemmer operationer i marken og kobler det med risikofyldte personer. Det kan altså bruges inden politifolkene kører ud på en specifik opgave.

Et tredje modul er målrettet forvaltningen af store begivenheden, velegnet under bekæmpelse af voldelige optøjer og vil lignende. Igen er der tale om udveksling af væsentlige oplysninger via systemet, således at de bedste beslutninger kan træffes.

Endelig minder sidste del lidt mere om Polsag, der blev født som et kompliceret sagsbehandlingssystem.

Dette fjerde modul skal forfine efterforskning, da betjentene straks kan dele oplysninger på tværs af hele landet - svarende til på tværs af politikredse i Danmark.

It-systemet bliver udviklet af blandede teams bestående af Thales som hovedleverandør, diverse underleverandører og Politiet selv.

I artiklen lufter Thales i øvrigt, at man håber at kunne eksportere løsninger til andre lande.

Læs også: Overblik: Sådan kørte Polsag helt af sporet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,